BRATISLAVA (SME - mn) - Novým prezidentom Investičnej a rozvojovej banky (IRB) sa včera stal Adam Celušák, bývalý viceprezident Poštovej banky a súčasný poradca v sekcii hospodárskej politiky Úradu vlády SR. Ďalšími členmi vrcholného manažmentu banky sa stali Roman Chotár (IRB) a Jaroslav Belás (VÚB). Za predsedu dozornej rady banky bol zvolený člen výkonného výboru Fondu národného majetku SR (FNM) Vladimír Dvořáček. Návrh na nových členov predstavenstva IRB predložil na včerajšie zasadnutie dozornej rady banky (kreovanej 23. júla 1999) zástupca Ministerstva financií SR, ktoré je s približne 67-percentným podielom na základnom imaní banky jej najväčším akcionárom. Necelú pätinu akcií IRB kontroluje Slovenská poisťovňa, asi štyri percentá vlastní FNM. Zvyšnú časť akcií banky vlastní viacero drobných akcionárov.
Cieľom nového manažmentu IRB bude podľa jej prezidenta "vytvorenie krátkodobej stratégie vedúcej k privatizácii banky". Podľa pôvodných privatizačných predpokladov mal byť proces privatizácie IRB, ktorá bola dva roky pod nútenou správou Národnej banky Slovenska (NBS), ukončený najneskôr do konca júna budúceho roku. Štátny tajomník MF SR Viliam Vaškovič však včera oznámil, že dátum ukončenia privatizácie IRB sa posúva na neskôr. Podľa neho by v tomto časovom horizonte malo dôjsť len k vypísaniu tendra na poradcu pre privatizáciu IRB.
MF zároveň avizovalo, že v stredu dôjde k ďalšiemu presunu klasifikovaných úverov z portfólií štátom kontrolovaných bankových domov na Konsolidačnú banku a špecializovanú agentúru Slovenská konsolidačná. Rozhodnúť o presune asi 76 miliárd korún v zlých úveroch má dovtedy vláda. Vedenie IRB odhaduje, že po tomto kroku by celkový objem klasifikovaných úverov presunutých na obe špecializované inštitúcie mal dosiahnuť 26 až 28 mld Sk. Napriek takejto špecifikácii však novozvolený prezident banky včera nevedel uviesť, či dôjde aj k presunu nízkovýnosného úveru na Jadrovú elektráreň Mochovce. A. Celušák zdôraznil, že manažment banky sa chce vyvarovať chýb z minulosti, najmä pri výkone aktívnych operácií. Jedným z prostriedkov má byť podľa neho celková centralizácia výkonu týchto operácií, medzi ktoré patrí najmä poskytovanie nových úverov. Veľká časť nedávnych problémov banky súvisela práve s rozšafnou a neopatrnou politikou poskytovania nových úverov.