že iba v "čudnej krajine" sa môže odohrať takáto predvolebná kampaň s viditeľnou absenciou verejných protestov proti "neprimeranej a plošnej akcii ruskej armády proti čečenskej hrozbe." Tento nedostatok verejnej mienky o vojne medzi ruskými voličmi britský týždenník The Economist považuje za dôkaz veľmi pochybného pokroku tejto krajiny na ceste k demokracii a takým štandardom správania sa, ktoré sú v demokracii bežné. A čo je ešte horšie, pripomína na záver Economist, absencia vážnej debaty o vojne v Čečensku je len ďalším príkladom nedostatku akýchkoľvek verejných diskusií v Rusku vôbec. "Táto mierna kampaň odzrkadľuje morálne a politické vákuum v dnešnom Rusku."
Americký denník International Herald Tribune priniesol komentár, ktorý ide v kritike nadchádzajúcich volieb v Rusku ešte o krok ďalej. Jeho autor William Pfaff pripomína, že vojna v Čečensku bola naplánovaná na to, aby v Rusoch vyburcovala vlastenecké vášne. Ruská verejná mienka splnila svoju protičečenskú rolu s neskrývaným entuziazmom, čo vystrelilo Vladimira Putina z nenápadného postu šéfa tajnej služby do roly "ruského národného pomstiteľa na čečenských barbaroch". Nedeľné voľby do Štátnej dumy nám môžu naznačiť, čo bude nasledovať pred budúcoročnými prezidentskými voľbami, v ktorých bude Putin zrejme kandidovať ako Jeľcinov vyvolený nástupca.
William Pfaff, ktorý je rešpektovaným americkým komentátorom, z toho vyvodzuje, že vystupňované nacionalistické ambície v Rusku a na Kaukaze, skorumpovanosť ruskej politiky a ekonomické záujmy veľmocí v súvislosti s kaspickou ropou vytvárajú v tejto oblasti výbušný koktejl.
Rovnakú tému rozvíja aj komentár z pera známej kapacity v oblasti civilizačných konfliktov Samuela Huntingtona na stránkach New York Times. Profesor Huntington považuje vojnu v Čečensku za ďalší príklad narastajúcich problémov, ktorým čelia - ako to nazýva - multicivilizačné štáty (teda štáty, na ktorých území žijú národy patriace k rôznym civilizáciám). Huntington tvrdí, že vek viacnárodných a viaccivilizačných impérií je nenávratne preč. A ďalší líder Ruska by vraj urobil lepšie, keby začal kliesniť cestu ruskému etnickému štátu a zabudol na zastaraný sen o multietnickom a multicivilizačnom ruskom impériu, zahŕňajúcom aj početné islamské obyvateľstvo. (V spolupráci s RFE)