Osem najvýznamnejších podľa čitateľov denníka SME

Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) – najvýznamnejší slovenský predstaviteľ boja za samostatný československý štát, francúzsky generál, rytier Čestnej légie, astronóm, československý minister vojny, svojej funkcie sa však nestačil ujať, lebo pri návrate

na Slovensko zahynul tragicky pri havárii lietadla. Narodil sa v roku 1880 v Košariskách. Od roku 1904 pôsobil vo Francúzsku ako politik, diplomat i astronóm. Napísal vedecké práce z astronomických pozorovaní, vybudoval sieť meteorologických staníc na Tahiti. Po vypuknutí 1. svetovej vojny sa stal pilotom francúzskej armády. Od roku 1915 bol činný v čs. zahraničnom odboji usilujúcom sa o vytvorenie samostatného čs. štátu, spolu s T. G. Masarykom a E. Benešom bol jeho hlavným predstaviteľom. Roku 1918 ho vymenovali za generála francúzskej armády, rozhodujúcou mierou sa zaslúžil o budovanie československých légií. Po vzniku ČSR bol prvým ministrom vojny. Riadil sa heslom Veriť, milovať, pracovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Matej Bel (1684–1749) – významný polyhistor, organizátor vedeckého vlastivedného výskumu, pedagóg, jazykovedec a evanjelický kazateľ. Narodil sa 22. marca 1684 v Očovej, po štúdiách doma i v zahraničí ukončil r. 1707 štúdium teológie a filozofie na univerzite v Halle. Vydal učebnice nemčiny, maďarčiny a na vydanie upravil latinskú gramatiku so štvorjazyčným slovníkom. V r. 1721–22 z jeho iniciatívy vychádzali noviny Nova Posoniensia. Na lýceu v Bratislave začal pracovať na príprave projektu vlastivedného výskumu Uhorska, ktorý publikoval v diele Hungariae antiquae et novae prodromus (Posol starého a nového Uhorska). Roku 1735 vyšiel prvý zväzok jeho hlavného diela Notitia Hungariae novae historico–geographica (Historicko–zemepisný poznatok o novom Uhorsku). Za vedecké zásluhy ho zvolili aj za člena vedeckých spoločností v Londýne, Jene, Berlíne a Olomouci. Krátko po smrti 29. augusta 1749 sa mu dostalo honosného titulu Magnum Decus Hungariae (Veľká ozdoba Uhorska).

SkryťVypnúť reklamu

Majster Pavol z Levoče (žil na prelome 15. a 16. st.) – výnimočný zjav a najvýznamnejšia umelecká osobnosť slovenského neskorogotického sochárstva. Jeho najvýznamnejším dielom je hlavný oltár farského Kostola sv. Jakuba v Levoči, ktorý je najvyšším pôvodným krídlovým oltárom v Európe. Narodil sa v 70. alebo 80. rokoch 15. storočia a celý tvorivý život prežil v Levoči, kde založil a viedol vlastnú rezbársku dielňu. Zomrel pravdepodobne medzi rokmi 1537–1542. Sochársku výzdobu oltára skončil Majster Pavol roku 1517. Dokonalú techniku stvárnenia prezrádzajú najmä postavy sv. Jakuba, Panny Márie a sv. Jána Evanjelistu. Jeho vynikajúcou rezbárskou prácou je Posledná večera na predele oltára. Rukopis Majstra Pavla je zreteľný aj na skupine Narodenia Pána, na dvoch sochách oltára sv. Mikuláša a jazdeckej soche sv. Juraja v Levoči. Pripisuje sa mu aj autorstvo sochy sv. Barbory v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Šťastný (1956) – jeden z najslávnejších slovenských hokejistov, majster sveta, zapísaný do hokejovej Siene slávy NHL. Do prvoligového hokejového Slovana sa dostal už v sedemnástich rokoch. Nevšedný talent ho čoskoro katapultoval do reprezentácie bývalého Československa, s ktorou hneď na prvom svetovom šampionáte v Katoviciach v r. 1976 získal titul majstra sveta, ktorý obhájil aj o rok vo Viedni. Ilegálne opustil republiku v lete 1980. Hneď v prvej sezóne v NHL utvoril nováčikovský rekord v produktívnosti. V Quebec Nordiques v šiestich za sebou idúcich sezónach získal aspoň sto bodov. V septembri 1984 v drese reprezentácie Kanady vyhral 3. ročník Kanadského pohára. Po neskorších štartoch v reprezentácii samostatného Slovenska sa stal jediným hokejistom na svete, ktorý reprezentoval tri krajiny. Slovensku pomohol vybojovať postup na zimnú olympiádu v Lillehammeri (šieste miesto SR). V r. 1985 na majstrovstvách sveta B–kategórie v Bratislave strelil rozhodujúci gól do siete Lotyšska, ktorý znamenal postup SR do A-kategórie.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik Československa – 18. októbra 1918 bola v americkej tlači publikovaná Washingtonská deklarácia, ktorá obsahovala okrem vyhlásenia československej nezávislosti aj hlavné zásady nového štátu, ktorý sa mal stať demokratickou republikou. Koncom októbra v Ženeve rokovali predstavitelia domáceho i zahraničného československého odboja a počas týchto rokovaní ohlásili svetové agentúry, že Rakúsko-Uhorsko prijalo podmienky bezpodmienečnej kapitulácie. To bol podnet na spontánne akcie v Prahe, kde prevzal moc Národný výbor a 28. októbra 1918 prijal prvý zákon, ktorým vyhlásil Československú republiku. O dva dni neskôr sa v Turčianskom Svätom Martine zišli predstavitelia Slovákov s pôvodným cieľom oficiálne založiť Slovenskú národnú radu a prihlásiť sa k myšlienke samourčovacieho práva a k vytvoreniu spoločného štátu s Čechmi. Po oboznámení sa s vyhlásením Československa prijali Deklaráciu slovenského národa, v ktorej sa Slovensko prihlásilo k samostatnému československému štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Kníhtlač – Gutenbergovým vynálezom (okolo r. 1445) sa začala nová epocha komunikačnej techniky. Pracoval najprv ako zlatník a pisár a v tomto období sa oboznámil s technikou výroby kníh. Tieto tzv. blokové knihy vznikali tak, že sa texty nanášali na papier ako pečiatky. Na výrobu kníh s dlhším textom by bol takýto postup veľmi nákladný, a tak Gutenberg uvažoval o použití znova využiteľných písmen. Technické poznatky umožnili Gutenbergovi, aby ručným kovolejárskym prístrojom, ktorý sám skonštruoval, vyrobil zo zliatiny olova, cínu, antimónu a bizmutu za hodinu viac ako sto úplne rovnakých, vymeniteľných kovových typov písmen. Vďaka zdokonaleniu tlačiarenskej farby sa mu podarilo potláčať papier z obidvoch strán. Roku 1450 začal s tlačou Biblie s 1282 stranami. Aby získal typy, ktoré svojím tvarom nezaostávali ani za najvzácnejšími rukopisnými Bibliami, odlial Gutenberg pre svoje dielo 299 písmen a znakov.

SkryťVypnúť reklamu

Pápež Ján Pavol II. (1920) – ako prvý kandidát z netalianskeho prostredia od r. 1522 bol krakovský kardinál Karol Wojtyla 16. 10. 1978 zvolený za pápeža. Pravdepodobne najdôležitejšie sú jeho diplomatické aktivity. Ján Pavol II. výrazne prispel aj ku konečnému pádu berlínskeho múru. V čase jeho zvolenia vrcholila v Poľsku vlna odporu, ktorej symbolom sa stala Solidarita. Návštevy vo vlasti v rokoch 1979, 1983 a 1987 pápež využil na povzbudenie krajanov. Ďalšou výraznou dimenziou aktivít súčasného pápeža je úprimná túžba po ekumenizme. Už v roku 1986 navštívil ako prvý pápež rímsku synagógu, vyjadril ľútosť nad historickým podielom cirkvi na vzniku antisemitizmu, viackrát sa stretol aj s konštantínopolským patriarchom Bartolomejom, postaral sa o očistenie mena Galilea Galileiho, v roku 1996 si v Nemecku uctil reformátora Martina Luthera, počas návštevy Čiech vyjadril ľútosť nad tragickým osudom Jana Husa a v Prešove vzdal česť kalvínskym obetiam Karafovho súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Mama – hoci táto kategória nenašla u niektorých čitateľov pochopenie a argumentovali, že je to kategória nemerateľná s ostatnými siedmimi vecnými a konkrétno-historickými, emocionálny zámer, vyvolaný spontánnym návrhom jedného z našich ekonomických redaktorov, sa v našej čitateľskej ankete plne uplatnil. Mama finišovala tak, ako to mamy zvyknú napríklad v predvianočnom čase, a nechala za sebou aj ostatné mamy, či už symbolické, alebo duchovné (ako napríklad Matku Terezu), alebo skutočné, neraz viacnásobné (ako napríklad Máriu Teréziu), tie s tragickým osudom (ako napríklad Lady Dianu) i tie, ktoré sa stali symbolom úplne novej pozície ženy v spoločnosti islamskej (Indira Gándhíová) či konzervatívnej (Margaret Thatcherová). Táto mama uspela asi aj preto, že v sebe obsahuje všetky ostatné mamy nás a našich detí.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších, ktorí skončili na 2.–9. mieste, nájdete na 2. strane v Magazíne SME.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 505
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 982
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 647
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 781
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu