. Hoci si v denníku SME uvedomujeme, že výmena storočí a tisícročí nás čaká až o rok, veľkolepým oslavám sa nechceme brániť. Veď napokon číslo 2000 je o čosi magickejšie ako 2001. Aj preto sme už tento rok usporiadali anketu tisícročia, v ktorej sme vám našim čitateľom dali možnosť svojimi hlasmi rozhodnúť o najvýznamnejších osobnostiach a udalostiach pomaly sa končiaceho milénia.
Ponúkli sme vám osem kategórií. Keďže si myslíme, že väčšine obyvateľstva chýbajú vedomosti z histórie a reálií Slovenska, päť sa týkalo práve Slovenska a len tri sveta. Podľa čitateľov SME je najvýznamnejšou slovenskou politickou a historickou osobnosťou Milan Rastislav Štefánik, najvýznamnejším slovenským vedcom Matej Bel, najvýznamnejším umelcom Majster Pavol z Levoče, slovenským športovcom Peter Šťastný a najvýznamnejšou slovenskou udalosťou vznik Československa v roku 1918 (vznik ČSR dostal najviac hlasov spomedzi všetkých víťazov kategórií). Najviac nominácií získala kategória najvýznamnejší svetový objav či vynález. Od začiatku v nej viedol Gutenbergov vynález kníhtlače a svoje prvenstvo si udržal až do finále. Za svetovú osobnosť tisícročia čitatelia SME považujú pápeža Jána Pavla II. a titul najvýznamnejšej ženy ste zdrvujúcim záverom prisúdili symbolu ženstva - mame. Krátke charakteristiky víťazov prinášame na tejto strane, na druhej strane dnešného Magazínu SME sa môžete zoznámiť s ďalšími deviatimi najúspešnejšími vo všetkých kategóriách. Zaujímavé boli aj ďalšie námety na absolutórium, stovky mien, objavov či udalostí sme však pre nedostatok priestoru nemohli zverejniť. Nie celkom bez zaujímavosti môže byť porovnanie najúspešnejších osobností, udalostí a objavov bez rozdielu kategórie. Trúfame si povedať, že váš výber je aj z tohto hľadiska reprezentatívny a pre denník dosť charakteristický.
Okrem ankety sme prinášali aj seriál článkov o miléniu. Od odborníkov ste si mohli prečítať pútavé analýzy o astronómii, dejinách Slovenska za tisíc rokov, histórii vojen, výtvarného umenia, najvýznamnejších ženách, vedeckých, zemepisných objavoch, počasí, architektúre, technických objavoch, svetovej literatúre, biologických možnostiach človeka na prelome tisícročí, dejinách hudby, slovenskej literatúre, športe a o víziách konca sveta v rozličných kultúrach a národoch. Vyvrcholením projektu Milénium bude farebná príloha, ktorú spolu s televíznym programom na sviatočný týždeň nájdete v SME už v stredu 22. decembra.