V dnešných časoch nie je pre technické univerzity jednoduché držať krok so svetom - hoci je úroveň teoretických poznatkov a pedagogických schopností učiteľov vysoká, pokrivkáva za ňou technické vybavenie fakúlt. Jednou z ciest, ako prekonať nedostatok rozpočtových možností školstva pri modernizácii technickej základne vysokých škôl, je sponzorstvo úspešnými podnikmi.
Včera odovzdal Siemens, s.r.o., Slovenskej technickej univerzite, konkrétne Fakulte elektrotechniky a informatiky STU vybavenie laboratória na riadenie priemyselných procesov na báze systému SIMATIC S7 v hodnote 1 250 000 korún. Bude slúžiť pedagógom a študentom fakulty na overenie si teoretických vedomostí pri aplikácii moderných riadiacich systémov v priemysle, energetike, doprave a technike budov. Študenti sa budú môcť zoznámiť s pokrokovou technikou, akou sú vybavené moderné svetové koncerny, ale i niektoré naše fabriky.
SIMATIC S7, vybavený aplikačným softvérom STEP 7, patrí medzi najpoužívanejšie riadiace systémy v priemysle, energetike, doprave a poľ-nohospodárstve. SIMATIC dnes predstavuje nielen rodinu riadiacich systémov a komunikačných prostriedkov, ale zároveň vyjadruje filozofiu firmy Siemens v oblasti riadenia technologických procesov, definovanú heslom "Úplne integrovaná automatizácia". Na svetovom trhu má približne 30-percentný podiel, na európskom vyše 40-percentný. Prináša zvýšenie produktivity a bezpečnosti práce, vyššiu kvalitu výroby a zníženie vplyvu ľudského faktora na výrobný proces. Na Slovensku sa uplatňuje najmä v hutníckom, chemickom, papierenskom a strojárskom priemysle, v cementárňach, pivovaroch, mliekarňach a ďalších náročných výrobách. Siemens, s.r.o., zabezpečuje okrem predaja aj kompletný servis a náhradné diely počas celej životnosti zariadenia. Na podporu systému sa vytvorili projekčné kapacity, ktoré systém prispôsobujú potrebám jednotlivých zákazníkov.
Siemens, s.r.o., sa sústavne usiluje, aby študenti pracovali s najmodernejšou technikou tejto svetovej značky. V roku 1998 venoval slovenskému školstvu zariadenia za 1 700 000 Sk, v roku 1999 v hodnote 2 300 000 Sk. Najviac smerovalo na Slovenskú technickú univerzitu. V roku 1998 pri príležitosti Dňa študentstva dostala Katedra automatizácie a merania Strojníckej fakulty informačný a riadiaci systém SIMATIC S7 v hodnote milión korún. V tom istom roku získala Katedra elek-troenergetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky zo Siemensu inteligentný systém riadenia budov INSTABUS za 250 000 korún. Začiatkom roka 2000 vybaví Siemens Katedru výrobných systémov Strojníckej fakulty STU moderným riadiacim systémom obrábacích strojov SINUMERIK v hodnote jeden milión korún.
K sponzorským aktivitám (popri školstve je to zdravotníctvo, kultúra, humanitárne ciele - ročne v celkovej hodnote cca šesť miliónov korún) vedie Siemens úsilie prispieť k uplatneniu tých, ktorí sa uplatniť chcú.