V dnešnom úvode hokejového turnaja Corgoň cup v súboji Francúzsko - Švajčiarsko budú prvý raz na slovenskom ľade viesť zápas štyria rozhodcovia - dvaja hlavní a dvaja čiaroví. "Dvojičku" hlavných arbitrov vytvoria Vladimír Mihálik (37-ročný) a Peter Jonák (31).
Systém zápasov so štyrmi rozhodcami používajú v NHL už druhú sezónu, na európskom kontinente mal premiéru vlani na jeseň na turnaji Karjala cup vo Fínsku a vy ste tam boli. Takže pre vás to nie je novinka. Aké to však bolo prvý raz?
"Krátko predtým sme boli štyria Európania v kempe rozhodcov NHL v Amerike, takže sme mali za sebou prípravu. Vo Fínsku som pískal dve stretnutia, jeden so Švédom Radbjergom a druhý s Nórom Jonsenom. Po otváracom buly nám stačili dve-tri minúty, aby sme sa zladili. Potom to už bola bežná rozhodcovská práca. Na ľade sme sa ‘rozprávali‘ očami. Cez prestávku sme ešte prekonzultovali jednotlivé zákroky, nemali sme žiadne podstatné disproporcie. Dokonca sa stalo, že pri faule v strednom pásme sme obaja s kolegom zdvihli ruku na znak vylučovania."
Hlavný rozdiel oproti u nás zaužívanému spôsobu s jedným hlavným rozhodcom je pri novinke rozdelenie plochy na dve časti, každý z rozhodcov dohliada na svoju polovicu. Mal by byť teda bližšie pri puku a presnejšie posudzovať pravidlá hry. Na prvý pohľad sa zdá, že korčuľovať budete dvakrát menej.
"Nie je to tak. Štatistici už vyrátali, že hlavní rozhodcovia jazdia o 10-20 percent menej, ale nový spôsob je náročnejší na korčuľovanie dozadu. Zhruba to vychádza, že ak pri jednom hlavnom rozhodcovi bol pomer korčuľovania dopredu a dozadu 90:10 teraz pri dvoch je vyrovnaný 50:50."
Znamená to, že ak ste predtým korčuľovali za chrbtom útočiacich hráčov, teraz ich budete mať pri preberaní na svojej polovici klziska pred sebou.
"Presne. A zadný kolega ide za útočiacimi hráčmi až po červenú čiaru. Máme tak lepší prehľad."
Problémom môže byť zrejme zladenie rozhodcov. Do dvojičky treba vybrať takých, čo pískajú podobným štýlom. Aby sa nestalo, že jeden posudzuje zákroky úzkostlivo a druhý benevolentnejšie.
"Súhlasím. Rozhodcovia by si mali byť mentalitou blízki. Ja som si rozumel s kolegami zo Škandinávie na spomínanom turnaji vo Fínsku a myslím si, že aj s Petrom Jonákom to bude rovnaké."
Aké ďalšie úskalia ešte môžu pri tejto novinke na vás čakať?
"V americkom kempe nás prednášajúce kapacity rozhodcovského stavu z NHL upozorňovali na hlavnú zásadu: každý faul musí byť potrestaný - bez ohľadu na to, či kolega na druhej strane klziska má v tej chvíli iba jedného vylúčeného a ja napríklad až desať." ONDREJ GAJDOŠ