DEVÍZOVÝ TRH: Národná banka Slovenska (NBS) včera opätovne intervenovala na finančnom trhu s cieľom oslabiť kurz koruny. Podľa dílerov však rozsah tejto intervencie bol len zlomkom objemu korún, ktorý na trhu predávala v utorok. K jej zásahu došlo ešte v dopoludňajších hodinách, hoci v centrálnej banke sa v tom čase nenašiel nikto, kto by takúto informáciu mohol potvrdiť. Až popoludní NBS oficiálne pripustila svoju opätovnú intervenciu bez špecifikácie ďalších podrobností a s rovnakým cieľom ako v predchádzajúci deň - znížiť volatilitu (fluktuáciu) výmenného kurzu koruny voči euru.
Prvé obchody sa na trhu s korunou začali včera realizovať na úrovni 42,350/42,430 SKK/EUR. Záujem o nákupy korún hneď prejavili londýnske bankové domy. Výraznejšiemu zhodnoteniu kurzu koruny zabránila až intervencia centrálnej banky na úrovni 42,300 koruny za euro. "Predpokladám, že v budúcnosti bude musieť NBS ešte viackrát zasahovať. V Londýne sú profesionáli na meny tzv. emerging trhov (transformujúcich sa ekonomík - pozn. red.) a vďaka svojim skúsenostiam môžu špekulovať o ďalších intervenciách," povedal pre denník SME jeden z dílerov. Hoci včerajšia intervencia NBS zrejme nebola vynútená zvýšenou volatilitou, považuje ju za vhodnú. Trend vývoja koruny sa však pravdepodobne bude podobať vývoju na trhoch susedných krajín, kde díleri vidia priestor na posilnenie tak českej koruny, ako aj poľského zlotého a čiastočne aj maďarského forintu. "Intervencie vo všeobecnosti nemajú zásadný vplyv na zmenu trendovej čiary. Bolo by naivné, keby si NBS myslela, že v prípade priaznivého vývoja najmä obchodnej bilancie bude možné posilňovanie meny zastaviť," dodal.
PEŇAŽNÝ TRH: Komerčné banky splnili v prvej decembrovej perióde povinné minimálne rezervy (PMR) na 101,42 %, pričom na svojich účtoch v centrálnej banke deponovali 38,333 miliardy Sk. K stavu likvidity v sektore včera prispel aj príchod prvej časti prostriedkov z navyšovaní základného imania v štátom kontrolovaných bankách, ktorých časť však hneď putovala do IRB. Podľa dílera VÚB Rastislava Habána aj napriek obrovskému kumulatívnemu nadstavu sektora na úrovni až 8,2 miliardy Sk, NBS opäť na trhu nezasahovala, čo spôsobilo pád cien jednodňových depozít až na nulu. Ako uviedol, aj napriek tomu sa na trhu objavovali bidy (nákupné ceny) pre overnighty, čo možno vysvetliť tým, že napriek vysokému prebytku zdrojov na medzibankovom trhu potrebovali niektoré menšie banky dodatočné zdroje na splnenie PMR. MICHAL NALEVANKO, TASR