Cez legislatívnu radu vlády váš návrh neprešiel. Má ešte v budúcnosti šance?
"Je to poslanecký návrh a legislatívny proces bude pokračovať, i keby s ním vláda vyslovila nesúhlas. A budeme získavať ďalej podporu pre naše zámery - to je politika. Niektorí členovia legislatívnej rady však vyhlásili, že ten zákon je potrebný a treba ho prijať. Iní zasa hovorili, že je protiústavný, ale bez konkrétnych argumentov. V diskusii odznelo aj niekoľko veľmi užitočných podnetov, ktoré zapracujeme do návrhu."
Prečo sa podľa vás SDĽ stavia k vášmu návrhu negatívne?
"SDĽ k tomu vedie iná predstava o štáte. Myslia si, že štátni úradníci majú mať väčší rozsah práv odmietnuť občanom poskytnúť informácie o svojej práci. Podľa nášho návrhu môže úradník odmietnuť toto právo občana na informácie iba v prípadoch stanovených zákonom ako tajné. Aj pohľad SDĽ je legitímny, len vychádza z mocenského poňatia štátu. Naša predstava je, že štát má slúžiť občanom, čiže poskytovať bezpečnosť a chrániť práva občanov. Poslanci z klubu SDĽ mi povedali, že podporujú skôr návrh poslanca Šimka. Ten svoj návrh zatiaľ stiahol."
Nevidíte v stanovisku legislatívnej rady snahu ponechať priestor na návrh ministerstva vnútra?
"Určite áno. Tam odzneli celkom vážne aj argumenty, že treba počkať na novelu ústavy. A toto tvrdili legislatívci, ktorí vedia, že nikto nemá istotu, že bude vôbec prijatá čo len jednoduchá novela ústavy. Tá si vyžaduje súhlas 90 poslancov. Rovnako odznelo, že treba počkať na novelu Občianskeho súdneho poriadku, zákona o správnom konaní, Občianskeho zákonníka. Ale my nemáme prečo čakať."
PETER KUNDER