VŠVU
V Bratislave na Katedre dizajnu Vysokej školy výtvarných umení, ktorej 4. oddelenie - Produkt dizajn, Industrial dizajn, transport dizajn a kurz dizajn pre prvý ročník - sa konštituovalo v 90. rokoch. Dôraz pri výučbe dizajnu na VŠVU sa kladie najmä na individuálne a netradičné výtvarné riešenia, nad rámec domáceho prostredia. Keďže však nemožno oddeliť reálne potreby spoločnosti a možnosti priemyslu, rozšírila katedra ponuku pre študentov zriadením výskumno-realizačného centra. Okrem konkrétnej spolupráce s rôznymi firmami sa venuje výskumným projektom a výstavnej činnosti. Reálna potreba si vyžiadala vznik samostatnej a svojho druhu jedinej katedry grafického dizajnu na Slovensku, ktorá sa oddelila v tomto školskom roku od katedry dizajnu.
FA STU
Hoci je dizajn na Katedre priemyselného dizajnu Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave oproti VŠVU technickejšie orientovaný, narastá záujem o výtvarnejšie a humanistickejšie chápané polohy tejto disciplíny, pri zachovaní a rozšírení predmetov technického strojárstva, výpočtovej techniky atď. Odbor dizajnu má tri študijné zamerania: priemyselný dizajn, dizajn v architektúre, dizajn vizuálnej komunikácie a multimédií. Ako prvá škola na Slovensku bola akreditovaná v doktorandskom štúdiu (ArtD) a je tu možné robiť v oblasti dizajnu habilitácie na docenta a inauguračné prednášky na profesora v uvádzanej oblasti.
TU KOŠICE
V minulom roku na základoch Katedry dizajnu Technickej univerzity v Košiciach vznikla Fakulta úžitkových umení. I tu sa začína napĺňať tendencia zbližovania techniky a umenia. Vznikli samostatné katedry dizajnu, architektúry a výtvarných umení.
Zatiaľ poslednou možnosťou štúdia dizajnu je Katedra dizajnu nábytku na Drevárskej fakulte vo Zvolene, ktorá ponúka 2 študijné odbory - priemyslový dizajn nábytku a interiérová tvorba a poradenstvo. Súčasťou výučby je napríklad i podnikové hospodárstvo a marketing.
TRIENÁLE PLAGÁTU TRNAVA 2000
Galéria Jána Koniarka v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu, Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave a mestom Trnava vyhlásila v septembri tohto roku 4. ročník renomovanej medzinárodnej súťaže Trienále plagátu Trnava 2000. Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry a medzinárodnej rady združení grafických dizajnérov Icograda so sídlom v Londýne. Na základe dobrej spolupráce s SCD udelí Icograda po prvýkrát prestížnu cenu Icograda Excellence Award, ktorú odovzdá členka výkonnej rady Icograda Sanja Rocco. Štatút súťaže bol rozoslaný grafickým dizajnérom do tridsiatich krajín a je prístupný na internetových stránkach SCD. Prihlásiť sa môžu profesionálni grafickí dizajnéri a študenti umeleckých škôl. Do súťažnej kolekcie budú však zahrnuté len práce, ktoré prejdú osobitnou výberovou porotou. Vďaka tomuto výberu získalo trnavské trienále plagátu už aj v minulých rokoch vysokú úroveň. Dôkazom sú i prvé zásielky plagátov pre TPT 2000 od členov medzinárodnej poroty z minulých ročníkov (Karel Míšek z Českej republiky, Boris Bučan z Chorvátska). Svoju účasť už avizovali dve umelecké školy zo Springfieldu v USA a z Ľubľany. Informácie možno získať v Galérii Jána Koniarka v Trnave, Ul. Zelený kríček 3, 917 01 Trnava, tel. 0805/5511659, alebo na adrese www.sdc.sk. (kh, pet)