Pretože sa na ňom zúčastňujú aj predstavitelia krajín, ktoré majú so Slovenskom kontakt na úrovni veľvyslanectiev, vyslanectiev a konzulátov, informovali svoje krajiny, ktoré zastupujú aj o slávnostnom akte, ktorým spoločnosť poďakuje ľuďom pomáhajúcim iným v núdzi.
Dozvedeli sme sa, že Slovensko sa stalo vzorom pre niektoré krajiny a chystajú sa zriadiť podobný inštitút. Pre nás je, samozrejme, potešiteľné, že v niečom predčíme štáty s vyspelejšou a predovšetkým zabehnutou demokraciou.
Benefícium ‘99 sa konalo v prvých decembrových dňoch nie náhodne, ale v čase, keď sme si pripomínali Medzinárodný deň dobrovoľníkov, Medzinárodný deň zdravotne postihnutých a spomenulo sa aj na uplynulý Medzinárodný rok starších ľudí.
Prezident Slovenskej humanitnej rady Ing. Ivan Sýkora vo svojom príhovore o.i. povedal "Stretnutie s členmi humanitných a charitatívnych organizácií, s priateľmi, sympatizantmi a sponzormi na Benefíciu ‘99 je krásne. Vedomie, že nosíme v sebe morálne zdroje a sily, ktoré sa usilujeme pretaviť do každodenného života, nám dáva novú energiu. Dáva nám nový elán znovu nachádzať cestu človeka k človeku." Ďalej veľmi precítenými slovami poďakoval všetkým, ktorí pomáhajú.
Medzi hosťami boli Jozef Migaš, predseda Národnej rady Slovenskej republiky a primátor Bratislavy Jozef Moravčík. Jozef Migaš k prítomným tiež hovoril veľmi citlivými slovami o tom, že nemožno napriek všetkým vymoženostiam civilizácie zabúdať na podstatné - byť ľudia. Na záver povedal, že nie násilím, ale miernosťou, nie zbraňou, ale pluhom, nie smrťou, ale životom sa treba postaviť k nášmu bytiu - to je zmysel slovenského génia a histórie.
O udelení morálnej ceny Dar roka ‘99 rozhodla pätnásťčlenná porota, v ktorej boli lekári, umelci, predstavitelia cirkví, médií, podnikatelia, pedagógovia, športovci. Na slávnostnom večere k Daru roka prispeli zadarmo umelci, ktorí sa zaradili medzi sponzorov a donátorov SHR a jej organizácií. Do programu sa nemôžu ponúknuť, ale vyberajú ich podľa spomenutých zásluh. Všetkých tých, ktorí Slovenskej humanitnej rade (SHR) pomáhajú, nemožno vymenovať, sú ich nie desiatky, ale stovky a to ešte treba pripočítať ľudí, ktorí darúvajú pravidelne svoju dobrú vôľu a prácu.
Porota vybrala po zdlhavých úvahách za hlavného laureáta spomedzi fyzických osôb Ivana Húsku z Bratislavy, ktorý sám imobilný, kúpil imobilnej žene televízor a diaľkový otvárač dverí. Hlavným laureátom medzi právnickými osobami sa stali Severoslovenské celulózky a papierne z Ružomberka, ktoré významne prispeli Zväzu diabetikov, Zväzu postihnutých civilizačnými chorobami, Betshede, viacerým zdravotníckym zariadeniam a ďalším subjektom. Hodnosť laureáta dostali Michal Savinov, Trenčín, redakcia časopisu Slovenka a misijná kongregácia Služobníc Ducha Svätého pri Nitre, Žiacky parlament I. ZŠ P. O. Hviezdoslava v Snine, reklamná agentúra Soria & Grey, Bratislava, Ľubo Roman, Bratislava, Stein, a.s., Bratislava, Veľvyslanectvo holandského kráľovstva v SR, Matica slovenská, Martin.
K vďake všetkým tým, ktorí pomáhajú iným v núdzi a utrpení ďakuje aj redakcia Roľníckych novín.
Pre pracovníkov Slovenskej humanitnej rady sa po slávnosti začal každodenný kolobeh. Veď napríklad prvé, čo bolo treba urobiť, bola objednávka pre Slovenskú filharmóniu, aby i o rok, opäť na svoje náklady, pre Benefícium dala k dispozícii Koncertnú sieň.
Slovenská humanitná rada sa podieľa aj na podávaní teplého jedla pre bezdomovcov na Vianoce.
Požiadali všetky noviny, rozhlas a televíziu, aby pripomenuli, že občania môžu do konca januára budúceho roku posielať Slovenskej humanitnej rade svoje návrhy - mená a inštitúcie tých, ktorí si Dar roku zaslúžia.
Radi uverejňujeme znovu číslo bankového konta pre pomoc zemetraseniami postihnutého Turecka, ktoré zriadila SHR v Ľudovej banke - 400068453/3100. (seew)