Úroveň priemyselnej produkcie Slovenskej republiky dosahovaná za prvých deväť mesiacov roku 1999 bola nižšia ako v rovnakom období minulého roka. Dosiahla hodnotu 94 percent. Najnižšia bola v prvom štvrťroku a najvyššia v treťom štvrťroku. Jej úroveň ovplyvnil predovšetkým pokles produkcie v priemyselnej výrobe, ktorý sa pohyboval v intervale od 4,7 percenta v júli až po 17,2 percenta vo februári. Vo výrobe a v rozvode elektriny, plynu a vody a takisto aj v ťažbe nerastných surovín bola úroveň produkcie vyššia, okrem mesiaca marca a mája, keď došlo k jej poklesu.
TRŽBY Z PRIEMYSELNEJ ČINNOSTI
Za január až september dosiahli tržby z priemyselnej činnosti za organizácie s 20 a viac pracovníkmi hodnotu takmer 421 miliárd Sk, kým v roku 1998 to bolo iba niečo cez 405 miliárd. To znamená, že medziročne rástli o 3,8 percenta v objeme 15,4 miliardy. Viac ako dvoma tretinami sa na prírastku podieľala priemyselná výroba a vyše jednou štvrtinou výroba a rozvod elektriny, plynu a vody. Vysoký nárast tržieb zaznamenali vyčiňovanie a úprava kože, výroba elektrických strojov a prístrojov, výroba nábytku, textilná výroba a dlhodobo výroba motorových vozidiel. Tržby najviac klesali vo výrobe potravín, nápojov a v spracovaní tabaku, vo výrobe rádiových spojových a televíznych zariadení, recyklovaní druhotných surovín a vo výrobe ostatných dopravných zariadení.
VÝVOZ V PRIEMYSLE
Objem vývozu v priemysle SR, bez reexportu, dosiahol za prvých 9 mesiacov tohto roku hodnotu 297,6 miliardy, čo predstavuje 98,2 percenta z celkového vývozu. Ten v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku vzrástol v bežných cenách o 9,9 percenta a v stálych cenách o 7 percent. Výrazný nárast vývozu zaznamenala predovšetkým výroba motorových vozidiel, výroba strojov a zariadení, elektrických strojov a zariadení a výroba koksu, rafinovaných ropných produktov a jadrových palív. Značne poklesol vývoz hutníctva a chemického priemyslu.
V štruktúre vývozu mala rozhodujúci, až 99,2-percentný, podiel priemyselná výroba. Ťažba nerastných surovín a výroba a rozvod elektriny sa na vývoze podieľala 0,8 percenta.
DOVOZ V PRIEMYSLE
Objem dovozu v priemysle SR dosiahol za prvých 9 mesiacov tohto roka hodnotu 327,4 miliardy Sk, čo predstavuje 97,5 percenta celkového dovozu. Ten v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol v bežných cenách o 1,25 percenta a v stálych cenách poklesol o 7,4 percenta. Rástol najmä dovoz strojov a zariadení, chemikálií, textilných výrobkov, elektrických strojov a zariadení a potravín a nápojov. Vysoké dovozy komodít niektorých odvetví však nemožno hodnotiť iba negatívne, pretože prispeli k modernizácii výrobnej základne, k pokrytiu výrobnej spotreby a k uspokojeniu spotrebiteľského dopytu obyvateľstva.
Značne poklesol dovoz ostatných dopravných zariadení, hutníckych výrobkov a tlače.
V štruktúre dovozu mala takisto ako vo vývoze rozhodujúci (87,6-percentný) podiel priemyselná výroba. Ťažba nerastných surovín sa na štruktúre dovozu podieľala 12,3 percenta a výroba a rozvod elektriny, plynu a vody iba 0,1 percenta.
ZAMESTNANOSŤ
Pokles zamestnanosti v organizáciách priemyslu s viac ako 20 pracovníkmi, ktorý sa prejavuje od roku 1997, pokračuje aj v tomto roku. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesla o necelých 5 percent, čo znamená, že o prácu prišlo 22-tisíc ľudí.
V priemysle je celkovo zamestnaných 22 percent (viac ako 463-tisíc ľudí) z celkového počtu zamestnaných v hospodárstve SR. Aj tento podiel klesá.
Mierny rast zamestnanosti zaznamenala iba textilná výroba, odevná výroba, vydavateľstvo a tlač ako aj výroba motorových vozidiel.
V rámci priemyselnej výroby najväčší pokles zamestnanosti o viac ako 10 percent zaznamenala výroba kovov, výroba chemikálií, výroba strojov a zariadení a takisto aj produkcia skla.
Priemerná mesačná mzda za prvých 9 mesiacov tohto roku vzrástla o takmer 9 percent a dosiahla hodnotu 10 930 korún. Dynamika rastu miezd sa však v sledovanom období spomalila. Mzdy rástli vo všetkých odvetviach priemyslu.
Pozitívom je to, že takmer 25-percentný rast produktivity práce výrazne predstihol 9-percentný nárast miezd.
VÝSLEDKY PODNIKOV
Priemyselné organizácie s viac ako 20 pracovníkmi vytvorili za obdobie deviatich mesiacov zisk pred zdanením v hodnote takmer 22 miliárd Sk, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 160 percent viac. Na celkovom zisku, ktorý vytvorili nefinančné organizácie SR, sa priemysel podieľal takmer 40 percentami. Celkové výnosy v priemysle mali hodnotu 581 miliárd Sk pri nákladoch 559 miliárd Sk.
PREDPOKLADY
Ministerstvo hospodárstva predpokladá kumulatívne tržby z priemyselných činností za obdobie celého roka 1999 vo výške 548,7 miliardy Sk. To predstavuje v bežných cenách 4-percentný rast, avšak v stálych cenách dvojpercentný pokles. Na 1. polrok budúceho roka je predpoklad rastu v bežných cenách o viac ako 6 percent a v stálych cenách o 4 percentá.
TOMÁŠ KUČA
(Údaje poskytlo Ministerstvo hospodárstva SR)