S výmenou použitých striekačiek za sterilné začalo na Slovensku pred piatimi rokmi ako prvé zdravotnícke zariadenie Centrum pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej ul. v Bratislave a dodnes je v tejto činnosti jediným štátnym zariadením. Kým na začiatku to verejnosť prijímala rezervovane, dnes už mnohí chápu, že je to cesta, ako chrániť aj zdravú populáciu pred infekčnými chorobami.
Občianske združenie Odyseus je prvá mimovládna organizácia, ktorá vďaka grantom rozbehla pred vyše rokom výmenu striekačiek narkomanom. Do konca októbra zozbierali od klientov 43 439 použitých ihiel a distribuovali 55 051 nových. Popri tom rozdali v teréne aj vyše 25 296 kondómov.
V spôsoboch prijímania primárnej drogy u nás vysoko vedie aplikácia injekčnou striekačkou. Tento trend podľa údajov Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky vrcholil v roku 1996, keď si takmer 70 percent závislých v SR aplikovalo drogu injekčne, dnes je to zhruba 60 percent (16 percent drogu fajčí, 13 percent ju čuchá a 10 konzumuje alebo pije). Medzi liečenými závislými (celkove sa vlani liečilo 2199 osôb) je ďaleko najviac heroinistov, mierne stúpa podiel tých, čo zneužívajú sedatíva, hypnotiká a prchavé inhaláty.