l smerom nahor na výsledných 5,5 percenta. Určite dôvod na radosť pre väčšinu zástancov princípov voľného trhu. Niektorí ekonómovia sa však do budúcnosti pozerajú s obavami. Nárast zadlženosti Ameriky môže byť totiž pre jej budúcnosť väčšou hrozbou ako toľko spomínaná inflácia či kolaps na newyorskej Wall Street.
KEĎ ZÁZRAKY SÚ FINANCOVANÉ DLHOM…
Zatiaľ posledným odborným príspevkom v tejto oblasti je analýza dvoch britských ekonómov, ktorú v októbri 1999 vydala londýnska konzultačná spoločnosť Phillips&Drew. Jej ťažiskom sú predovšetkým tri nerovnováhy, ktorými trpí dnešná Amerika - nadhodnotený akciový trh, kolaps úspor privátneho sektora a alarmujúci rast zadlženosti USA. Všetky tieto tri ukazovatele sa dostali v posledných mesiacoch na rekordne vysoké úrovne. Podobnosť vývoja nie je čisto náhodná. Astronomický rast cien akcií stále viac láka domácnosti robiť ďalšie, dodatočné nákupy. Firmy majú silnú motiváciu masívne investovať. Spôsob financovania domácich nákupov a firemných investícií ostáva rovnaký - na dlh.
Za kľúčový ukazovateľ vplyvu vývoja na domácom akciovom trhu autori analýzy považujú vývoj čistých úspor privátneho sektora. Tie sú definované ako rozdiel medzi disponibilným príjmom domácností a firiem a ich výdavkami na spotrebu alebo nákup investičného majetku. Po poslednom revidovaní vývoja výkonnosti americkej ekonomiky je podiel čistých úspor privátneho sektora na celkovom HDP približne mínus štyri percentá. Hoci už toto číslo je znepokojujúce, alarmujúci je trend vývoja tohto ukazovateľa. Hoci od 60. rokov tohto storočia sa pomer privátnych úspor pohyboval v pozitívnom teritóriu, odštartovanie rapídneho rastu cien amerických akcií pred niekoľkými mesiacmi stiahlo tento pomer do záporných čísel. Nejde pritom o žiadne prechodné zakolísanie. Amerika žije stále viac a viac na dlh a deficit čistých úspor súkromného sektora sa stále zvyšuje. To sa, prirodzene, podpísalo aj pod situáciu na bežnom účte platobnej bilancie USA, kde deficit privátnych úspor je len čiastočne vyvážený rozpočtovým prebytkom.
… ICH TRVANIE NIE JE VEČNÉ
Pri odhadoch scenára budúceho vývoja môžu dobre poslúžiť príklady iných ekonomík, ktoré svojho času čelili prudkému prepadu privátnych úspor. Veľká Británia spolu s Japonskom sa po raste cien domácich aktív nevyhla korekcii v podobe hospodárskej recesie. Jej rozsah bol priamo úmerný veľkosti finančnej nerovnováhy. Zatiaľ nie je dôvod domnievať sa, že v prípade USA by to mohlo byť inak. Britskí ekonómovia sú navyše skeptickí aj v otázke "mäkkého pristátia" amerického hospodárstva zo stavu externej nerovnováhy. Ak by sa mali potvrdiť jej závery, v najlepšom prípade sa Amerika bude ešte chvíľu tešiť zo svojho ekonomického rastu. Korekcia finančnej nerovnováhy však bude razantná a o USA sa bude môcť hovoriť ako o ekonomickom zázraku až v prípade, že jej "pristátie" bude relatívne mäkké a bezbolestné.
MICHAL NALEVANKO