vý vývoj kurzov akcií technologických a internetových firiem na Wall Street. Tieto podniky s ťažiskom obchodovania na internete lámu všetky dosiaľ známe rekordy na newyorskej burze. V Spojených štátoch už dlhší čas trvá "internetová burzová horúčka". Nejestvuje vari technicky a štatisticky orientovaný analytik, ktorý by bol schopný na základe všeobecného akciového vývoja v minulosti a štúdia základných makro- a mikroekonomických údajov racionálne objasniť nárast kurzov internetových účastín. Hlavným mikroekonomickým ukazovateľom je v prípade "klasických" akciových spoločností ako Coca-Cola či General Motors podnikový zisk či - presnejšie povedané - predpoklad jeho vývoja v blízkej a menej blízkej budúcnosti. Internetové firmy však zväčša nevykazujú nijaký aktuálny zisk (ba takmer vždy stratu), lebo celý profit plus získané úvery vkladajú obratom ruky do ďalšieho rozvoja svojich aktivít. V súčasnosti si pritom nikto nevie poriadne predstaviť, ako bude vyzerať internet v 21. storočí - a tak burzoví analytici a obchodníci vlastne vkladajú peniaze do nádeje, ktorej obrysy vidia síce iba veľmi náznakovo, ale sú skalopevne presvedčení, že jej pozadie bude viac ako ružové. Vedia len, že burzovou hviezdou budúcnosti bude tá firma, ktorá si už dnes dokáže ukrojiť čo najväčší kus nepredstaviteľne veľkého internetového koláča - aj za cenu dnešných operatívnych strát.
Pre priaznivcov štatistických údajov: najdôležitejší technologický burzový barometer NASDAQ Composite (index akcií podnikov z moderných priemyselných odvetví, zahŕňajúci predovšetkým komputerové, internetové a biotechnologické firmy) mal 1. januára hodnotu 2193 bodov a 9. decembra dokonca 3594 bodov, čiže tento rok dosiaľ vzrástol o vyše 60 percent. Hlavný americký burzový barometer Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov - odnedávna vrátane komputerových a internetových protagonistov Microsoft a Intel) sa väčšinu minulého týždňa bez problémov pohyboval okolo úrovne 11 000 bodov, vo štvrtok sa vyšplhal na 11 135 bodov. Začiatkom tohto roku bol na úrovni 9181 bodov, čo je nárast o niečo vyše 20 percent. "Klasické" účastiny teda tento rok stúpali omnoho menej razantne ako moderné, "technologické" akcie.
Slovenské účastiny zaznamenali v uplynulých dňoch na nemeckej burze podľa Boerse Online nejednotný vývoj. Nafta Gbely klesla k 7. decembru oproti 30. novembru o 9,09 percenta na 10,00 EUR, Slovakofarma o 1,64 percenta na 48,00 EUR a Slovnaft o 6,25 percenta na 15,00 EUR. Váhostav Žilina zostal na ročnom minime 5,00 EUR. VSŽ Košice stúpli o 7,41 percenta na 2,90 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov