však znamenala neskorší návrat k úrovni 1,0120 USD/1 EUR. Pod prudké pohyby eura sa opäť raz podpísal pokles likvidity v uplynulých dňoch. Euru nepomohli ani vyhlásenia čelných predstaviteľov Európskej centrálnej banky, ktorí operujú tým, že dôležitá je interná hodnota eura, na čo sa sústreďuje aj ECB, externá hodnota je však menej zaujímavá, pokiaľ negatívne neovplyvňuje fundamentálne dáta. Európska únia má svoje vlastné problémy, týkajúce sa daňového balíka, a podľa všetkého sa lídri jednotlivých krajín doteraz nestihli dohodnúť na spoločnom stanovisku. Zaujímavé boli dáta o vývoji hrubého domáceho produktu v eurozóne, ktoré za tretí štvrťrok dosiahli hodnotu 1,00 % a na ročnej báze 2,3 %.
Americký dolár voči japonskému jenu klesol na 102,20 JPY/I USD, a to po zvolení nových členov bankovej rady Bank of Japan, ktoré vyzvalo na ďalšie kvantitatívne uvoľnenie menovej politiky. Zmätok však vyvolali slová ďalšieho z členov bankovej rady, ktorý sa, naopak, vyjadril v prospech zvýšenia krátkodobých úrokových sadzieb. Voči japonskému jenu euro oslabilo na hodnotu 103,50 JPY/1 EUR, kým ešte v úvode obchodného dňa atakovalo hranicu 104,60 JPY/1 USD.
Poľský zlotý dosiahol na približne trojmesačné maximum - 2,25 percenta - od centrálnej parity v apreciačnej časti fluktuačného pásma. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že Poľsko pristúpi k zavedeniu nového kurzového režimu až v okamihu, keď sa bude cítiť silné. Blížiaci sa dátum možného zavedenia floatingu je teda chápaný ako signál na nákup zlotého, čo je podporované aj prílivom zahraničných investícií. Posilnenie zaznamenala aj česká koruna na 35,800 CZK/1 EUR, a to ešte počas štvrtku bola atakovaná hodnota 36,000 CZK/1 EUR. Meny prakticky celého regiónu posilnili na podstatne silnejšie úrovne.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)