áci a finančnej pomoci Rusku. Európska únia svojím odsúdením ruskej vojenskej ofenzívy voči Čečensku dáva najavo, že neuznáva princíp nezasahovania do vnútorných záležitostí iného štátu, ak tento porušuje základné ľudské práva svojich občanov. "Európska rada nespochybňuje právo Ruska na ochranu svojej územnej celistvosti ani na boj proti terorizmu. Ten však za žiadnych okolností nemôže spočívať v ničení miest, ich vyprázdňovaní od obyvateľov či označovaní celej populácie za teroristov," uvádza sa v deklarácii z helsinského summitu. Kým postoje Európske únie sa pred štyrmi rokmi neveľmi líšili od dnešných, postoje slovenských predstaviteľov zaznamenali posun. Prezident Rudolf Schuster sa podpísal pod tatranské vyhlásenie hláv štátov Visegrádskej štvorky: "Prezidenti s obavami a starostlivosťou sledujú situáciu v Čečensku. Nechcú, aby boj proti terorizmu prerástol do boja proti neozbrojenému obyvateľstvu a aby viedol k porušovaniu ľudských práv i práv národov a menšín."
Čečensko a vláda V. Mečiara
Vladimír Mečiar v roku 1995: "Slovenská republika, vláda i ja osobne sme deklarovali, že pomery v Čečensku sú vnútornou záležitosťou Ruska. Nie sú ešte naplno obnažené všetky zákulisné ťahy, ktoré viedli k tomu, že Rusko muselo použiť silu na riešenie čečenskej krízy, a tie dôvody sú dosť závažné, ale predsa len Slovenská republika do tohto procesu nijako nezasahovala a už vôbec nemá v úmysle podporovať Dudajeva proti legitímnej vláde Ruskej federácie." Súčasná opozícia HZDS a SNS, ktoré boli v tom čase vládnymi stranami, označujú aj dnes situáciu v Čečensku za vnútornú záležitosť Ruska.
Čečensko a vláda M. Dzurindu
Mečiarov princíp nezasahovania nahradili postoje, ktoré sú totožné s postojmi EÚ. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí ultimátum velenia ruskej armády, týkajúce sa vyprázdnenia čečenskej metropoly Groznyj, zhodnotilo ako znepokojivé a šokujúce a zdôraznilo, že v čečenskom konflikte je potrebné klásť dôraz na humanitárny aspekt a snažiť sa nájsť východisko formou politických rokovaní. Podpredseda vlády Pál Csáky včera povedal, že použitím násilia sa nedajú riešiť problémy v Čečensku a že slovenská vláda sa bude usilovať zladiť svoje postoje s vládami Visegrádskej štvorky. (sp)