Rakúsky prezident Thomas Klestil poveril včera predsedu Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Viktora Klimu vytvorením vlády. Klestil pritom zdôraznil, že očakáva rýchle zostavenie nového vládneho kabinetu. Očakáva sa, že úradujúci kancelár Klima koncom decembra odovzdá prezidentovi prvú predbežnú správu o rokovaniach o vytvorení vlády. Je pravdepodobné, že ľudovci (ÖVP) na zasadaní predsedníctva strany v pondelok zrevidujú svoje povolebné rozhodnutie odísť do opozície, vyplývajúce z tretieho umiestnenia za slobodnými (FPÖ) Jörga Haidera, a vstúpia do rokovaní o vytvorení nového ministerského tímu vo Viedni. K povereniu prišlo takmer desať týždňov po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 3. októbra tohto roku.
KOHLOV ŠKANDÁL POKRAČUJE
Nemecká štátna prokuratúra v Bonne v súvislosti so sponzorským škandálom Kresťanskodemokratickej únie (CDU) rozhodne začiatkom budúceho týždňa o tom, či začne vyšetrovanie proti bývalému predsedovi strany a zároveň bývalému kancelárovi Helmutovi Kohlovi pre podozrenie zo sprenevery. Podľa slov hlavného štátneho prokurátora Bernda Königa na prokuratúru prišlo medzičasom niekoľko trestných oznámení na Kohla, väčšinou pre podozrenie zo sprenevery. Terajšie vyšetrovanie prípadu sprevádzajú problémy spojené s imunitou poslancov, ktorých nemožno vystaviť priamemu ani nepriamemu vypočúvaniu, vysvetlil König. Preto je aj štátna prokuratúra pri skúmaní odôvodnenosti podozrenia značne odkázaná na mediálne správy.
TURECKO NEČAKÁ OD HELSÍNK ZÁZRAKY
Neudelenie štatútu kandidáta na členstvo v EÚ počas summitu v Helsinkách by podľa ministra zahraničných vecí Ismaila Cema nebolo pre Turecko "národnou katastrofou". Dodal, že verdikt nad Tureckom bude výsledkom intenzívnych rokovaní, ktoré budú viesť členské štáty EÚ do poslednej minúty. V prospech Turecka sa vyslovil komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen, ktorý dodal, že Turecko nemôže večne čakať na to, že sa mu otvoria dvere do EÚ. Ak sa Ankare neukáže jasná perspektíva, bude Turecko pre Západ stratené. Vzťahy medzi krajinou a EÚ ochladli po summite EÚ v Luxemburgu v roku 1997, keď EÚ vzhľadom na negatívnu bilanciu v oblasti rešpektovania ľudských práv odmietla Ankare udeliť štatút kandidáta na členstvo. Pre zmenu pozície EÚ bude rozhodujúci postoj Grécka.
(TASR)