Jeľcin údajne napriek zákazu lekárov, len týždeň po zápale pľúc absolvoval namáhavý let za Ťiang Ce-minom, zatiaľ čo na december naplánované schôdzky s Gerhardom Schröderom a Jacquom Chiracom odložil. Peking bol ideálnou kulisou najnovších výrokov, ktorými ruský prezident častoval USA: "Nebolo a nebude, aby on sám (Clinton) diktoval celému svetu, ako žiť. My budeme diktovať, ako sme sa dohodli s Ťiang Ce-minom. Musí byť mnohopolárny svet." Len deň predtým Jeľcin Clintonovi pripomenul, že Rusko je a zostane jadrovou mocnosťou, v takom tóne, že veta mohla byť pokojne považovaná za hrozbu Ruska Amerike jadrovou vojenskou silou. Čína podporila ruský postoj v prípade Kosova a ponáhľala sa Moskvu podržať aj vo veci operácie v Čečensku. Dôvody sú najmenej dva - Čína má sama problémy s menšinami, ktoré je vždy pripravená riešiť silou a vôbec sa jej nepáči novinka menom "humanitárna intervencia", ktorú presadzuje Západ na pôde OSN. Druhým je fakt, že Čína - na rozdiel od Ruska - ťaží z "družby" aj ekonomicky. Získava na cene v očiach Washingtonu, ktorý si Peking obchádza ako dôležitého obchodného partnera a prižmuruje oči nad stavom ľudských práv. Peking sa môže napríklad tešiť na plné členstvo vo Svetovej obchodnej organizácii. Ide dohromady so spoločnými strategickými plánmi Ruska a Číny obmedziť vplyv USA? Zrejme celkom dobre.
Západní diplomati totiž príliš neveria v opravdivosť týchto plánov, skôr podčiarkujú obmedzenosť a zvláštny charakter spoločných záujmov Číny a Ruska. "Nemajú dosť spoločného a neveria jeden druhému," povedal pre Reuters nemenovaný západný diplomat. Oba štáty sú viac či menej odkázané na investície a pôžičky USA a jeho spojencov, a preto v najbližšom čase sotva urobia niečo, čo by ich mohlo ohroziť. V tomto "kuse" však hrá svoju úlohu aj Západ - Európska únia ani USA sa nechystajú zaviesť skutočné ekonomické sankcie voči Rusku. Ak aj prezident Bill Clinton pri svojich posledných vyjadreniach o ruských krokoch varoval pred izoláciou, do ktorej by sa Rusko vďaka vlastnej politike mohlo dostať, vzhľadom na reálnu vyčkávaciu západnú politiku šlo skôr o rečnícky zvrat. Západ nezasiahne na Kaukaze a ekonomické sankcie sú veľmi nepravdepodobné - nič totiž neriešia, naopak, len by vyhrotili situáciu v Rusku pred dvomi rozhodujúcimi voľbami. BAŠA JAVŮRKOVÁ
ČÍNSKO - RUSKÁ AGENDA
Rusko a Čínu, členov Bezpečnostnej rady OSN, spája najmä to, čo je namierené proti tzv. hrozbe monopolárneho sveta. Zodpovedá tomu agenda "bezkravatovej" schôdzky Jeľcin - Ťiang o strategickom partnerstve:
- balistická raketová obrana (oba štáty sú proti plánovanému americkému protiraketovému obrannému systému),
- zákaz jadrových testov (oba štáty silne kritizujú fakt, že americký Senát neratifikoval zmluvu CBTB),
- sankcie proti Iraku (oba štáty sú za uľahčenie podmienok ich zrušenia),
- humanitárna intervencia (oba štáty sú proti). (Reuters, bj)