BRATISLAVA (SME - gk) - Boomový rast ekonomiky Spojených štátov amerických začína ukazovať svoje prvé negatíva. Kým výkon hospodárstva USA počas posledných dvoch mesiacov opäť výrazne napredoval, miera nezamestnanosti začína byť v najväčšej svetovej ekonomike neudržateľná. Niežeby bola vysoká, práve naopak, napätie na trhu práce môže vyvolať rast inflačných tlakov a potrebu schladiť americkú ekonomiku. Napätý trh práce, ktorý trpí na nedostatok pracovných síl, spôsobil, že americké spoločnosti majú problém nájsť si vhodných zamestnancov. Firmy musia bojovať o sezónnych zamestnancov, pričom získať ľudí na trvalý pracovný pomer tiež nie je najjednoduchšie, píše sa v správe Federálneho rezervného systému (Fed). Na základe tejto správy americká centrálna banka rozhoduje o úpravách menovej politiky v Spojených štátoch.
Najbližšie stretnutie Výboru pre operácie na voľnom trhu, kde sa bude rozhodovať o výške úrokovej miery v krajine, sa uskutoční tesne pred Vianocami, 21. decembra tohto roku. Pozorovatelia však neočakávajú, že centrálna banka sprísni menovú politiku zvýšením úrokovej miery. V tomto roku Fed už trikrát zvyšoval svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, vždy o štvrť percentuálneho bodu. Prvé mesiace budúceho roku pravdepodobne prinesú ďalšie sprísnenie menovej politiky, ak sa nestane niečo, čo by ochladilo americkú ekonomiku.
Americká ekonomika už deviaty rok získava na sile pri nízkej miere nezamestnanosti, bez toho, aby rástli aj spotrebiteľské ceny. Rast miezd, ktorý by mohol už v najbližšej budúcnosti ťahať nahor aj infláciu, sa však stáva čoraz zreteľnejším vo väčšine amerických odvetví. Podľa údajov Federálneho rezervného systému mzdy v niektorých odvetviach do konca novembra medziročne vzrástli o 3 až 10 percent, čo je viac ako miera inflácie v krajine. Centrálna banka však vo svojej správe dodáva, že rast miezd zatiaľ nie je pravidlom pre celú krajinu, ale iba pre niektoré odvetvia. Výkon ekonomiky, meraný hrubým domácim produktom, v minulých dvoch mesiacoch zaznamenal mierny až silný rast, bez známok zrýchľujúcej sa inflácie. A to aj napriek rastu spotreby pred sviatkami.