Znamená to, že hrozba ekonomickej recesie je nateraz zažehnaná?
"Určite. Slovensko má veľké šťastie, na rozdiel od Českej republiky v roku 1997. My totiž robíme reformy v čase, keď okolitý svet začína rásť, a teda aj kupuje naše exporty. Práve razantný pozitívny obrat v zahraničnom obchode uchráni Slovensko."
Štatistické údaje však ukázali, že kúpyschopnosť obyvateľstva, teda jeho spotreba, sa znížila.
"Spotreba obyvateľstva rástla v uplynulom období veľmi rýchlo. Málokto si uvedomuje, že v prvom polroku vzrástla o 2,7 percenta, čo bolo viac ako rast HDP, a verejnosť mala dojem veľkého uťahovania opaskov. Maloobchodný obrat vzrástol v prvom polroku dokonca o 7,6 percenta. Neočakávame zvyšovanie spotreby obyvateľstva pred druhým polrokom roku 2000, lebo reálne mzdy ostanú negatívne."
Ako si vysvetľujete, že napriek poklesu reálnych miezd o šesť percent a prudkému rastu nezamestnanosti sa kúpyschopnosť znížila len o tri percentá?
"Už dlhšie na Slovensku badať relatívne vysoko rastúci maloobchodný predaj a otázka je, ako je financovaný. Máme tu napríklad okolo 70-tisíc ľudí, ktorí sú registrovaní ako nezamestnaní, ale pracujú pritom načierno. Dôvody však nemusia byť nutne spojené so šedou ekonomikou, aj keď to nevylučujem. Predpokladám, že rozdiely sú aj metodické."
Aký veľký je podľa vás rozsah šedej ekonomiky na Slovensku?
"Historicky šedá ekonomika bola na Slovensku a v Čechách relatívne malá, odhady hovoria, že sa jej veľkosť k pomeru HDP pohybovala asi na úrovni len jednej tretiny Poľska alebo Maďarska. Tento rozdiel sa však znižoval. Na Slovensku v posledných rokoch takisto dochádzalo k znižovaniu ‘kvality‘ šedej ekonomiky. Nepredpokladám však, že šedá ekonomika Slovenska je v súčasnosti zásadne odlišná od krajín V4."
DUŠAN DEVÁN
(Pozri Keby sa nebol… na 2. strane)