Rusko a Čína podpíšu počas dvojdňovej návštevy prezidenta Borisa Jeľcina, ktorá sa začne dnes, tri dohody o spoločnej hranici a pohraničnej spolupráci. Dva dokumenty sa budú vzťahovať k dohode o demarkačnej línii na 4000 kilometrov dlhej spoločnej hranici tiahnucej sa od Kirgizstanu po Mongolsko a od tohto štátu k brehom Tichého oceánu. Tretí sa bude týkať cezhraničnej ekonomickej spolupráce na miestnej úrovni. Jeľcin sa má stretnúť so svojím čínskym náprotivkom Ťiang Ce-minom. Zajtra majú vydať spoločné politické vyhlásenie, v ktorom najskôr uvedú výzvu k zachovaniu globálnej spravodlivosti a odsúdia hegemonistické tendencie v medzinárodnej politike, v ktorej hrajú hlavnú úlohu Spojené štáty. Obe krajiny sa diplomaticky podporujú.
SÚD S LÍBYJČANMI SA ODKLADÁ
Škótsky sudca Ronald Sutherland včera odložil súdny proces s dvoma Líbyjčanmi obvinenými z bombového útoku na americké lietadlo nad škótskym Lockerbie na 3. mája 2000. Sudca odložil súdny proces, ktorý sa mal pôvodne konať v auguste tohto roku, aby poskytol obhajobe viac času na prípravu. Suttherland počas predbežného pojednávania na vojenskej základni Camp Zeist v Holandsku potrvdil, že obvinených budú súdiť na základe obvinenia z prípravy vraždy.
SCHRÖDER O ODŠKODNENÍ
Napriek hroziacemu neúspechu rokovaní o odškodnení nútene nasadených v nacistickom Nemecku je nemecký kancelár Gerhard Schröder proti zvýšeniu konečnej sumy ponúkanej Berlínom. "Suma sa zvyšovať nebude," povedal Schröder. "Teraz je vecou právnikov dohodnúť sa. Dúfam, že sa tak stane," pokračoval kancelár. Ponúkaná suma osem miliárd mariek je takouto rýchlou a nebyrokratickou pomocou, povedal Schröder. Na posledných rokovaniach o odškodnení nútene nasadených dala nemecká strana novú ponuku osem miliárd mariek. Na tejto sume sa tromi miliardami mariek bude podieľať nemecký štát a piatimi miliardami nemecký priemysel. Situáciu vyostrili právnici nútene nasadených, ktorí v utorok odmietli osemmiliardovú sumu na odškodnenie. (ČTK)