Helsinský summit zmení doterajšiu stratégiu rozširovania európskej pätnástky o krajiny strednej a východnej Európy. Ak Európska rada, ako najvyšší orgán únie zložený so šéfov štátov a vlád členských krajín, schváli októbrový návrh Európskej komisie, odštartuje sa počas nasledujúceho portugalského predsedníctva ambiciózny program. Doterajšie dve skupiny kandidátskych krajín splynú, čím krajiny druhej skupiny dostanú šancu dobehnúť prvú šestku. Existuje aj možnosť, že niekto z prvých kandidátov zaostane. Začiatkom budúceho roka sa má robiť dodatočný screening, teda sa ešte raz otvoria kapitoly, ktoré už krajiny prvej skupiny uzatvorili. Výhodou i zradou rozširovacieho procesu totiž je, že kandidáti sa musia prispôsobovať európskej legislatíve počas jej vývoja. Ako bumerang by sa nám však mohlo vrátiť presvedčenie, že dva roky nie sú veľký náskok. Rovnako ako preceňovať dôležitú podporu troch krajín V 4. Česká republika, Maďarsko a Poľsko musia v prvom rade skladať účty svojim voličom a dlhé odkladanie vstupu do EÚ kvôli Slovensku by určite neobhájili.
S procesom rozširovania smerom na východ začala únia na luxemburskom summite viac ako sedem rokov po páde komunizmu. Vstupný proces sa síce začal so všetkými kandidátmi, tento úspech - ako ho Slovákom interpretovala Mečiarova garnitúra, však všetkým zhorkol v ústach, keď od apríla 1998 začala únia skutočné rokovania iba s prvou šesticou krajín. Aj keď vtedajšia slovenská diplomacia nechcela diskusiu o dvoch skupinách ani pripustiť, dnes je realita nespochybniteľná. Ak Slovensko začne koncom marca 2000 rozhovory o členstve v EÚ, bude na kandidátov prvej skupiny strácať dva roky.
Ambiciózny program únie je odpoveďou na kosovskú krízu. Členské krajiny donútila uvedomiť si, že podobným krízam môžu čeliť iba nezmenšujúcou sa podporou krajín, ktoré rešpektujú princípy demokracie, vládu zákona, ľudské a menšinové práva. Preto dostali šancu všetky krajiny druhej skupiny vrátane nepripraveného Bulharska a Rumunska.
Slovensko však nič nedostalo zadarmo. Vláda vyriešila všetko, čo nám únia vytýkala. Vrátane poslednej tikajúcej bomby v podobe Jaslovských Bohuníc a nevyspytateľného Rakúska.
Najvyšší predstavitelia štátu absolvovali v uplynulom roku náročné turné, aby lobovali za Slovensko. Po pozitívnej októbrovej správe komisie, ktorá odporučila začať rozhovory so Slovenskom, témy početných stretnutí dokonca prekročili Helsinki. Získavala sa podpora pre ambíciu Slovenska začať rokovať čo najrýchlejšie a v čo najväčšom počte kapitol. To je jediný recept na skracovanie vzdialenosti od prvých krajín.
Helsinki budú pre Slovensko úspechom. Ním sa však všetko iba začne.
MIRIAM ZSILLEOVÁ