BRATISLAVA (SME - gk) - Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov amerických a deväťnásť federálnych štátov v pondelok v noci zverejnili štyri body, v ktorých softwarový gigant Microsoft porušil Shermanov antitrustový zákon. Tento zákon je hlavným regulačným pravidlom, ktoré má chrániť voľnú súťaž a zabrániť obmedzovaniu konkurenčného boja v najväčšej svetovej ekonomike.
Sudca Thomas Penfield Jackson v novembri tohto roku vyhlásil, že Microsoft má na trhu s operačnými systémami pre osobné počítače a internetovými prehliadačmi monopol. Na základe tohto rozhodnutia právnici zastupujúci necelú polovicu amerických štátov a ministerstvo spravodlivosti zverejnili spomínané štyri body. Sudca Jackson, ktorý pri prezentovaní svojho rozhodnutia kritizoval spoločnosť Microsoft, však prizval sprostredkovateľa, sudcu Richarda Posnera, ktorý by mal zabezpečiť mimosúdne vyriešenie sporu. Toto riešenie by sa malo zakladať na nasledujúcich štyroch nálezoch, a to že Microsoft nelegálne udržoval svoj monopol na trhu s operačnými systémami pre osobné počítače. Po druhé nelegálne spojil predaj svojho operačného systému s prehliadačom internetu, čím nepriamo prinútil užívateľov asi najznámejšieho operačného systému, aby používali aj produkt Microsoftu na "surfovanie po nete". Tieto praktiky boli namierené hlavne proti najväčšiemu konkurentovi Microsoftu v tejto oblasti, ktorým bola spoločnosť Netscape. Tretí bod nálezu tvrdí, že softwarová spoločnosť uzatvárala exkluzívne zmluvy s výrobcami počítačov. Tieto zmluvy zahŕňali body, podľa ktorých boli počítače dodávané zákazníkom spolu s operačným systémom a prehliadačom internetu. Posledným bodom je, že Microsoft sa pokúsil vytvoriť monopol na trhu internetových prehliadačov.
Rozhodnutie sudcu nie je konečné, keďže v prípade bude mať konečné slovo súd, ktorý by mal rozhodnúť v prvých mesiacoch budúceho roka. Okrem toho môže dôjsť aj k situácii, že Microsoft sa so štátom dohodne, čo by pre firmu znamenalo lacnejšie riešenie. Ak sa totiž potvrdí, že Microsoft má monopol, znamenalo by to prehru aj v ostatných súdnych sporoch, kde milióny užívateľov operačného systému obviňujú firmu, že im predraženými výrobkami spôsobila škodu.