1. ÚPLNÉ VYHLADENIE
GROZNÉHO
Moskva bude úplne ignorovať protesty medzinárodného spoločenstva a po 11. decembri začne ničiť mesto. Použije letectvo a ťažké delostrelectvo, ktoré sú už teraz rozmiestnené na okolitých vrchoch. Do boja budú nasadené aj rakety typu zem-zem, ktoré už boli niekoľkokrát odpálené na Čečensko zo základne pri hlavnom meste Severného Osetska Vladikavkaz. Je možné aj použitie chemických zbraní, ktorými by mali byť čečenskí bojovníci vytlačení z dobre opevnených pivníc a podzemných úkrytov. Za nové hlavné mesto bude vyhlásený susedný Gudermes, ktorý už kontrolujú Rusi. Tento variant spôsobí obrovské straty medzi civilistami v Groznom.
2. ROZBOMBARDOVANIE
GROZNÉHO A NÁSLEDNÉ
ŤAŽKÉ BOJE
Čečenskí rebeli sa týždne pripravujú na obranu mesta a vybudovali si dokonale opevnené protiletecké kryty. Pravdepodobne sú vybavení aj plynovými maskami. Po začatí ruského globálneho útoku budú vyčkávať na vstup ruských jednotiek. Ruské velenie sa bude z prestížnych dôvodov snažiť vztýčiť nad troskami Grozného štátnu ruskú vlajku. V prípade pozemného stretu by straty na ruskej strane boli mnohotisícové, pretože ruská armáda vyzbrojená tankami a obrnenými transportérmi nevie v mestských ani horských podmienkach účinne partizánom vzdorovať.
3. RUSKO NEDODRŽÍ
ULTIMÁTUM
Pod tlakom medzinárodného spoločenstva a predovšetkým finančných organizácií Rusko zastaví v poslednej chvíli realizáciu plánu na zničenie mesta. Moskva sa zľakne medzinárodnej izolácie a predovšetkým zrútenia rozpočtu na rok 2000, v ktorom sa už počíta s miliardovými pôžičkami od MMF. Vedenie Ruska si uvedomuje, že peniaze, ktoré teraz má, mu po Novom roku nebudú stačiť ani na vedenie vojny, ani na vyriešenie sociálnych problémov v krajine pred prezidentskými voľbami.
4. VOJENSKÝ PREVRAT
V RUSKU
Ruská armáda pociťuje možnosť napraviť si reputáciu, ktorú stratila vo vojne v rokoch 1994-96. Rozhodne sa vypovedať poslušnosť zdržanlivejšiemu politickému vedeniu. Generáli budú chcieť za každú cenu doviesť vojenskú akciu v Čečensku do konca, Groznyj rozbombardujú aj napriek tomu, že prezident Jeľcin podľahne tlaku Západu a pozastaví celú akciu.
5. TERORISTICKÉ ČINY
Čečenskí bojovníci sa v kritickej situácii uchýlia k diverzným akciám a teroristickým činom, najskôr na území Ruska. Budú sa snažiť obsadiť niektorý zo strategických, napríklad jadrových objektov, či zajať veľký počet ľudí. Do úvahy prichádzajú letiská a obchodné domy. Budú sa usilovať o vyjednávanie a zastavenie paľby na Groznyj. Ich argumentom bude fakt, že k tomuto činu boli donútení presilou a útokmi Rusov namierenými proti čečenským civilistom. Reakcia Moskvy je v takom prípade nepredvídateľná.
6. ÚSTUPOVÝ VARIANT
Čečenskí povstalci i civilisti, ktorí nechcú odísť na ruskú stranu, opustia do 11. decembra mesto smerom na juh, do hôr. Ruská armáda pusté mesto ukážkovo rozbombarduje, vyskúša si tam nové zbrane alebo do neho vstúpi bez boja.
JAROMÍR ŠTĚTINA, Moskva,
agentúra Epicentrum