ko. Naša reprezentácia sa vôbec prvýkrát vyhla pomaly už tradičnému geografickému zoskupeniu nepríjemného balkánskeho tímu v kombinácii so silným západoeurópskym tímom. Trikrát takto cez Slovákov suverénnym spôsobom kráčali na šampionáty Rumuni a Francúzi (ME ‘96), Juhoslovania a Španieli (MS ‘98) a naposledy Rumuni s Portugalčanmi (ME 2000). Premiérovo nám žreb prihral reprezentáciu zo severu Európy. Švédi sú favoritom našej štvrtej skupiny. Sila troch koruniek je predovšetkým v precíznej defenzíve (v poslednej kvalifikácii inkasovali iba jediný gól), na hrote útoku tróni už dlhší čas Kenneth Andersson z Bologne a Henrik Larsson, spoluhráč nášho Moravčíka z Celticu Glasgow. Vôbec celý reprezentačný tím je založený na skúsenostiach legionárov. Švédi na MS vo Francúzsku chýbali, vynahradili si to však postupom na budúcoročné majstrovstvá Európy, keď v skupine na nich nestačili ani Angličania. Turecko je síce predstaviteľom balkánskej futbalovej školy, ale najmä na súperových ihriskách nedosahuje kvalitatívnu úroveň Rumunov či Juhoslovanov. Na klubovej úrovni je Galatasaray Istanbul takmer pravidelným účastníkom Ligy majstrov. Agresívny herný štýl Turkov je nepríjemný pre každého súpera, na domácom trávniku dvojnásobne. Zatiaľ čo Azerbajdžan je naším starým známym z minulých kvalifikácií, Moldavsko a Macedónsko je pre Adamcovo mužstvo veľkou neznámou. Po treťom, štvrtom a opäť treťom mieste nadišiel po priaznivom tokijskom žrebe čas zaútočiť minimálne na druhé, barážové miesto.
MIROSLAV BUKOV
OHLASY NA KVALIFIKAČNÝ ŽREBJozef Adamec, tréner reprezentácie SR: "S vyžrebovaním sme spokojní, aj keď to mohlo byť lepšie. Vzhľadom na predchádzajúce kvalifikácie bol tentoraz žreb priaznivý. Favoritom je Švédsko. Veľmi nepríjemné je Turecko, s ktorým sa však dá hrať vyrovnane. Mimoriadne dôležité budú najmä zápasy doma, nemôžeme strácať body."
Anton Dragúň, asistent trénera SR: "Všetky tímy sú veľmi nepríjemné, aj s papierovo slabšími sa bude hrať ťažko. Rozhodnúť môžu mužstvá z nižších priečok. V našom tíme sa oprieme o skúsenú kostru a zapracujeme aj nových hráčov."
Jozef Jankech, technický riaditeľ SFZ: "Švédsko a Turecko ako najsilnejšie tímy sú prijateľné, aj keď si viem predstaviť namiesto nich Nórov a Rakúšanov. Ekonomicky to nie sú najatraktívnejší súperi. Zo športového hľadiska sú najmä Turci nevypočítateľní. Pre Slovensko je to dosiaľ najprijateľnejší žreb, aký zažilo."
Dušan Radolský, tréner SR "21": „Konečne sme sa odpútali od štátov ako Rumunsko a dostali sme na oživenie škandinávsky futbal. So všetkými mužstvami sa dá hrať vyrovnaná partia."
Szilárd Németh, Inter Bratislava: "Ani ľahká, ani ťažká skupina. Švédi a Turci sú favoriti, budú veľmi silní doma. Škandinávci si dokázali poradiť aj s Angličanmi a Turci v baráži proti Írsku. Nad všetkými však môžeme vyhrať."
Jozef Valachovič, Ozeta Dukla Trenčín: "Ťažká skupina, nie je je v nej vyslovene slabé mužstvo ako Lichtenštajnsko. Zo 4.–6. koša nie je ani jeden súper z kategórie vyvolených, boli aj slabší. Turecko aj Švédsko sú prijateľné. Podľa mňa môžeme aj postúpiť. Skupina je ľahšia ako posledná, kde sme mali Rumunsko a Portugalsko."
Tommy Söderberg, tréner Švédska: "Nie je to najťažšia, ale ani najľahšia skupina. Máme výhodu v tom, že naši súperi majú veľmi podobný herný štýl postavený na spoločnom futbalovom základe. Tým pádom sa nebudeme musieť sústreďovať na priveľké zmeny v príprave na jednotlivé tímy. Na druhej strane však súperov príliš nepoznáme a budeme o nich zháňať všetky dostupné informácie. Naša skupina je ľahšia v porovnaní napríklad s druhou (Holandsko, Portugalsko), ôsmou (Rumunsko, Taliansko) alebo deviatou (Anglicko, Nemecko), kde sú dvaja vyrovnaní súperi na postupové miesta."
(TASR, SITA)