V nedeľňajšej diskusnej relácii rakúskej televízie ORF Pressestunde ohúril minister zahraničných vecí a šéf ľudovcov (ÖVP) Wolfgang Schüssel hneď dvakrát. Prvý raz, keď povedal, že od 13. decembra sa jeho strana zúčastní na rokovaniach o zostavení novej vlády. Švihnutím prútika zmenil doteraz sa tváriacu opozičnú stranu na horúceho kandidáta vo vládnom kabinete. Vzápätí prekvapil informáciou o faxe E. Kukana, na základe ktorého Slovensko údajne prvýkrát pristúpilo na rakúsku požiadavku a je pripravené rokovať o skoršom dátume uzatvorenia Jaslovských Bohuníc. Len zdanlivo tieto dve vyhlásenia nesúvisia.
Obsahovo nemožno Kukanovmu faxu Schüsselovi nič vyčítať, ak galantne prehliadneme, že ešte 12. novembra minister Kukan v rozhovore pre SME a ČTK uviedol, že termín uzatvorenie Bohuníc je "konečný". Vo faxe však na druhej strane nie je nič, o čom by sa už nebolo diskutovalo alebo čo by nebolo súčasťou októbrového vládneho vyhlásenia o termíne uzatvorenie Bohuníc: teda že Bohunice budú odstavené v rokoch 2006, resp. 2008, a že skorší termín je možný zvážiť, len ak by sa Slovensko malo stať členom EÚ pred rokom 2006 alebo sa našli finančné zdroje, ktoré by uzatvorenie kontroverznej elektrárne urýchlili.
Zaujímavejší ako obsah Kukanovho faxu je časový moment. Neobjavil sa v čase, keď slovensko-rakúska kauza Bohunice eskalovala v rakúskom parlamente, ani keď odchádzajúca ministerka Prammerová hrozila vetom, ale až teraz. Mimochodom v dňoch, keď európsky komisár pre rozširovania Günter Verheugen a fínsky premiér Paavo Lipponen dali najavo netrpezlivosť s nesplniteľnými rakúskymi požiadavkami. EÚ nám verejne v spore chytila stranu, a predsa mohol Schüssel vďaka faxu prezentovať víťazstvo Rakúska.
Mesiace slovenská strana nereagovala na rakúske vyhlásenia s odôvodnením, že u našich susedov prebieha ťažký proces zostavovania novej vlády. Faxom sa napokon Slovensko do zostavovania novej rakúskej vlády priamo zapojilo a podporilo ľudovcov. Kukanov fax pritom nemá s kontroverznou jadrovou elektrárňou nič do činenia. U ľudovcov, dnes už takmer budúcou vládnou stranou, sme si urobili malé plus. My sme pomohli im a oni nám dlhujú službičku. Vrátiť by nám ju mohli napríklad tým, že nebudú komplikovať rokovania o našom vstupe do EÚ, ako to robia trebárs v prípade Českej republiky. Možno nám Bohunice prinesú konečne aj niečo pozitívne.
MIRIAM ZSILLEOVÁ