Každý deň si z peňaženky vyberte za každého člena rodiny 20 korún a zahoďte ich do koša. Že sa vám to nechce robiť, že načo by ste hádzali peniaze do koša? Aha, áno. Tak to nerobte. Ale to nevadí, naše banky, ktorým sme s dôverou zverili svoje peniaze, to robia za nás. Podľa nedávno vydanej štatistiky prerobili slovenské banky za september 3,15 miliardy korún. Také veľké číslo si je ťažké predstaviť. Preto je jednoduchšie vedieť, že každý deň náš bankový sektor prerobil 100 miliónov korún, čo je už spomínaných 20 korún na obyvateľa vrátane nevládnych starcov a dojčiat. A tak dlh stále rastie. Dlh, ktorý zaplatíme buď my vkladatelia (napr. prípad AG Banky), alebo my daňoví poplatníci (napr. prípad IRB). Skrátka, každý deň, čo sa problém bánk nerieši, príde vaša rodina o 60, možno o 80 korún. Aký je to pocit? Bez vlastnej viny a bez šance na zmenu prichádzať každý deň o peniaze? Cítite sa oklamaní? Asi áno. Ale kto vás oklamal, to by ste chceli vedieť, všakže? Znie to možno hlúpo, ale systém. Systém, ktorý nezaručuje, že keď si niekto od banky požičia peniaze, tak ich musí aj vrátiť. Skôr naopak. Mali sme tu systém, ktorý politicky spriazneným firmám požičiaval peniaze, o ktorých sa vopred vedelo, že sa nikdy nevrátia. A ešte tu máme stále systém, ktorý banky núti robiť prácu, ktorá je z ich pohľadu oveľa menej dôležitá ako ich vlastné ozdravenie,- zachraňovať výsledky neschopných v Priemyselnej banke, bojovať s rezešovcami, úverovať štátne firmy, ktorým už aj tak nikto neverí. A hlavný problém je, že tu stále máme systém, ktorý bankám nezabezpečuje žiadne reálne nástroje obrany, ak ich niekto bude chcieť oklamať, pričom ten istý systém núti podniky, aby v záujme vlastného prežitia tie banky klamali.
Výsledkom takéhoto začarovaného kruhu je more zlých úverov - presnejšie 169,4 mld Sk. Zlých (klasifikovaných) úverov je viac ako dobrých (štandardných). Tých je totiž len 161,2 mld Sk. Banky majú pritom ako rezervy na nesplatenie tých zlých úverov (opravné položky) odložených len 44,5 mld Sk. Trochu málo, však?
Ale čo tieto čísla znamenajú pre občana? Je tu ľahké vysvetlenie: banky fungujú tak, že si v nich občania ukladajú peniaze, pričom tieto peniaze banky požičiavajú iným. Slovenské banky od svojich klientov (teda od nás všetkých) dostali 367,5 mld Sk. Tie spojili s nejakými vlastnými peniazmi a rozpožičali ich tak, že pri 170 miliardách je dosť veľká pravdepodobnosť, že ich už banky neuvidia, pri 60 mld Sk je to pochybné a pri 161 miliardách by sa vrátiť mali. Aby sme to zjednodušili, ak ste dali do banky tisíc korún, tak o 435 korún ste už v podstate prišli, 155 korún je pochybných a 410 korún tam zatiaľ máte. Zatiaľ.
DUŠAN DEVÁN