najväčšie posilnenie vo svojej jedenásťmesačnej histórii a z úrovne 1,0017 USD/EUR, kde v piatok končilo zaoceánske obchodovanie v New Yorku, sa kurz eura vyšplhal až na 1,0225 USD/EUR. Raketovému posilneniu eura bezprostredne predchádzalo jeho oslabenie pod psychologickú úroveň 1 dolár za euro. Rastovú dynamiku potvrdilo euro aj na parite s japonským jenom, kde spoločná mena 11 štátov eurozóny zaznamenala najvyšší prírastok od polovice septembra.
Dôvodom na rýchly zvrat na svetových finančných trhoch bola predovšetkým správa o vývoji objednávok nemeckých priemyselných podnikov, ktorých objem prekonal všetky očakávania. Analytici takýto enormný zvrat pripisujú naštartovaniu hospodárskej expanzie najväčšej ekonomiky starého kontinentu - Nemecka. Intenzitu posilnenia eura voči svojim najväčším konkurentom na svetových devízových trhoch vidia obchodníci aj v tom, že pretrvávajúci prepad kurzu eura poznačil pozície väčšiny menových dílerov. Tí, špekulujúci na pokles jeho kurzu, ho teraz radšej predávali, ako nakupovali, a po zverejnení nemeckej štatistiky svoj špekulatívny postoj prehodnotili. Tí obchodníci, ktorí očakávajú posilňovanie eura, musia svoje pozície najskôr vyrovnať a ešte nakúpiť podľa nich "lacné" euro. Oba faktory tak prispejú k zvýšenému dopytu po euromene, čo sa automaticky prejaví aj vo vývoji jej kurzu. Obchodníci s eurom sú veľmi citliví na správy o vývoji nemeckej ekonomiky, ktorý je signifikantný pre túto menu.
Napriek očividnej zmene nálad na trhoch je euro o 12 percent nižšie v porovnaní s úrovňou, na ktorej sa nachádzalo 4. januára, keď sa s ním začalo reálne obchodovať. V prepočte na nemeckú marku, ktorá na devízových trhoch už 11 mesiacov neexistuje, by dolár dosiahol svoje desaťročné maximum.
MICHAL NALEVANKO