BRATISLAVA (SME - am) - Tempo rastu japonskej ekonomiky sa po dvoch pozitívnych štvrťrokoch znova spomalilo. Podľa údajov vládneho úradu pre plánovanie ekonomiky (EPA) sa sezónne upravený hrubý domáci produkt (HDP) krajiny od júla do septembra zmenšil o jedno percento, pričom samotná kontrakcia značne predstihla prognózy, rátajúce len s 0,1-percentným poklesom japonského HDP. Príčinou zhoršenia je podľa vládneho úradu aj revidovanie rastu HDP za druhý štvrťrok smerom nahor, a to z pôvodných 0,1 percenta až na 1 percento. Podľa ekonomických expertov potvrdzuje spomalenie rastu japonskej ekonomiky hlavne fakt, že druhá najväčšia ekonomika sveta je stále mimoriadne závislá od vládnych investícií do verejných prác, ktoré v mesiacoch júl až september klesli o 8,5 percenta. Vládne investície držia v poslednej dekáde japonské hospodárstvo evidentne nad vodou, pričom japonská vláda doteraz preinvestovala vyše 100 biliónov jenov. Väčšina tohtoročných investícií však pripadla na prvých šesť mesiacov, čoho dôsledky sa začali prejavovať už v treťom štvrťroku. Rast druhej najväčšej svetovej ekonomiky sa tak javí ohrozený až do ďalšieho napumpovania štátnych peňazí, čo sa s určitosťou stane až v budúcom roku.
Vážnym problémom ostáva aj stagnácia súkromnej spotreby, ktorá vytvára až tri pätiny HDP krajiny. Jej 0,3-percentný pokles je výsledkom obáv Japoncov z možnej straty zamestnania, pretože v mnohých spoločnostiach práve prebieha reštrukturalizácia. Ako príklad na posúdenie celej situácie môžu poslúžiť údaje, ktoré minulý týždeň zverejnil automobilový priemysel. Predaj nových osobných motorových vozidiel vzrástol v porovnaní s novembrom minulého roka len o 0,1 percenta, a to ešte ide o prvý nárast za uplynulých 31 mesiacov. Spotrebiteľský dopyt sa tak fakticky nezlepšil od roku 1997, keď bola zvýšená spotrebná daň z 3 na 5 percent. Po vládnych investíciách možno očakávať aj reálny pokles kapitálových investícií. Vo vládnom prehľade podnikateľských nálad, ktorý takisto zverejňuje EPA sa hovorí, že väčšina veľkých japonských spoločností očakáva 6,3-percentný pokles investícií a podniky takmer vo všetkých odvetviach očakávajú pokles výdavkov. Najväčšie poklesy sa predpokladajú v oblasti stavebníctva (22,4 %) a veľkoobchodného predaja (35,1 %).
Veľkým plusom pre ekonomiku krajiny vychádzajúceho slnka sa zatiaľ javí dopyt po japonských výrobkoch na zámorských trhoch, kde predovšetkým spotrebiteľský dopyt v USA zostáva naďalej veľmi silný. Export krajiny v treťom štvrťroku vzrástol o 4,6 percenta, pričom exportné objemy vzrástli v porovnaní s minulým rokom už piaty mesiac po sebe, a to aj napriek príliš silnému jenu, ktorý zdvihol ceny japonských výrobkov v zahraničí. "Na ročnej báze rástlo japonské hospodárstvo tempom 0,9 percenta, vládna prognóza rátajúca s celoročným 0,6-percentným ekonomickým rastom je aj naďalej splniteľná," tvrdí EPA.