Môže hromadné cestovanie Rómov do krajín západnej Európy spomaliť našu integráciu do EÚ?
"Myslím si, že v tomto štádiu nie. Určite to bude dôležitá otázka pri rokovaniach o vstupe do EÚ, ale treba, aby si aj jednotlivé členské štáty spravili poriadok v azylovej politike. Niektoré to už urobili, niektoré majú stále výšku podpory pre žiadateľov o azyl na úrovni platu členov slovenskej vlády. Tie musia počítať s tým, že záujemcov o azyl budú mať dostatok."
Je integrácia Slovenska do EÚ zlučiteľná so zavádzaním víz voči slovenským občanom?
"Určite to nie je štandardný prostriedok, ale EÚ a jednotlivé štáty majú právo brániť sa prílevu neželaných imigrantov. Z toho hľadiska ťažko niekomu niečo vyčítať."
Ako sa môžeme integrovať do EÚ do roku 2005, keď dovtedy nemožno očakávať vyriešenie rómskej problematiky?
"Je to len jeden zo stoviek problémov a nemôže zablokovať náš vstup do EÚ. Rómsky problém považujeme za problém celoeurópsky. Nedá sa vyriešiť z roka na rok. Musíme s ostatnými krajinami zjednotiť sily, aby tento problém nebrzdil vývoj v Európe."
Neobávajú sa štáty západnej Európy, že zavádzanie víz môže vyvolať na Slovensku protirómske nálady?
"Je to veľmi citlivá otázka. Pre mňa je dôležité, že v Európe už existuje povedomie, že niet dôvodov, aby niekto zo Slovenska žiadal azyl z politických dôvodov, či je Róm alebo niekto iný. Ťažko predpokladať, že pri hrozbe nárastu bezdôvodných žiadostí o politický azyl zavrú oči, len aby u nás nevznikali protirómske nálady. PETER KUNDER