Najmenej deväť ľudí zahynulo pod troskami štvorposchodového obytného domu, ktorý sa zrútil následkom explózie v noci na včera vo východofrancúzskom Dijone. Záchranári nevedia, koľko ľudí ešte môže byť pod troskami, pretože v jednom z bytov bola narodeninová oslava a počet hostí nie je známy. Budova, postavená v 60. rokoch, sa zrútila doslova ako domček z karát. Príčinou silného výbuchu mohol byť únik plynu, pretože niektorí obyvatelia pred výbuchom zacítili jeho zápach. Miestna plynárenská spoločnosť však tvrdí, že plynové rozvody boli nedávno kontrolované a boli v poriadku.
ODMIETNUTIE IRAKU
Irak odmietol rezolúciu 1280, ktorou Bezpečnostná rada OSN v noci na sobotu odsúhlasila predĺženie programu Iracká ropa za potraviny o jeden týždeň. Oznámil to hovorca bagdadskej vlády. BR OSN predĺžila humanitárny program o jediný týždeň namiesto zvyčajných šiestich mesiacov. Hlasovanie odrážalo hlboké rozdelenie členov BR v otázke Iraku, ktorý už koncom novembra zastavil ťažbu ropy na protest proti vtedajšiemu predĺženiu programu OSN len o 14 dní.
KURDI PROTI ROZSUDKU
Tisíce Kurdov žijúcich v Nemecku, Holandsku, Belgicku a vo Francúzsku sa v sobotu stretli v Kolíne nad Rýnom, aby protestovali proti rozsudku smrti vynesenému nad vodcom separatistickej Strany kurdských pracujúcich (PKK) Abdullahom Öcalanom. Demonštrácia, na ktorej sa podľa polície zúčastnilo 9000 a podľa organizátorov okolo 40 000 Kurdov, prebehla pokojne. Demonštranti s kurdskými vlajkami a zástavami v rukách žiadali zrušenie hrdelného rozsudku a oslobodenie kurdského vodcu. Öcalana koncom júna odsúdili na trest smrti za vlastizradu, vraždu a pokus o rozdelenie krajiny. Minulý týždeň turecký najvyšší odvolací súd rozsudok potvrdil, Öcalanovi advokáti sa však odvolali na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Ten vyzval vládu v Ankare, aby odložila výkon rozsudku dovtedy, kým Öcalanov prípad nepreskúma a nevyjadrí sa k nemu.
HISTORICKÝ LET
Z Letiska Johna F. Kennedyho v New Yorku odštartoval v piatok prvý priamy let do Havany od roku 1962, keď vstúpilo do platnosti embargo Spojených štátov voči Kube. Doteraz mohli americkí diplomati, novinári a Američania kubánskeho pôvodu lietať na Kubu len z Miami. "Tento let je symbolický, pretože spája Kubu s finančnou metropolou sveta… a jeho príprava nebola ľahká," vyhlásil hovorca charterovej spoločnosti Marazul Tours, ktorou možno lietať z New Yorku na havanské Letisko Josého Martího raz do týždňa. Letenky si však budú môcť kupovať len vedci, novinári, americkí občania kubánskeho pôvodu a ďalšie osoby, ktoré splnia podmienky na získanie víza. Pasažierom sa nedovoľuje vyviezť na "ostrov slobody" viac ako 195 dolárov na deň pobytu. (TASR, ČTK)