"Naše predpovede vychádzajú na 70 percent," hovorí meteorológ zo Slobodnej univerzity v Berlíne Rainer Dettman. Pokiaľ ide o tohtoročné leto, dokonca vyšlo to, čo Dettman predpovedal, takmer na 100 percent. Pekné, slnečné a teplé leto. Aké teda budú podľa Dettmanovej predpovede tohtočné Vianoce? "S bielymi Vianocami sa dá v strednej Európe počítať tak nanajvýš na 30 percent. Všetko nasvedčuje tomu, že Vianoce budú zelené. Teploty okolo 5 stupňov a sneh len na horských hrebeňoch vo výške okolo 1300 metrov." Ani Silvester a začiatok nového storočia však nebude zrejme taký, ako by si to väčšina priala. Podľa Rainera Dettmana je síce o niekoľko percent väčšia nádej, že v posledných dňoch roku 1999 napadne trochu snehu. Úplne určite by sneh mohol byť v Tatrách. V nižších polohách to s bielym popraškom slávne nebude. "Pod stromček by rodičia tento rok deťom nemali dať korčule," tvrdí Dettman. Nedá sa vraj počítať s tým, že rieky a rybníky zamrznú. Na otázku, ako by mali lyžiari plánovať svoju dovolenku, Rainer Dettman odpovedá, že od polovice decembra budú v stredohorí pomerne slušné snehové podmienky. Roviny vo februári postihne pomerne tuhý mráz, ale bez snehu. V marci sa už rýchle oteplí. Od polovice marca potom počíta Dettman dokonca s teplotami až 20 stupňov.
MOBIL S OBRAZOVKOU
Prvý mobilný telefón s televíznou obrazovkou je na svete - najnovší vynález juhokórejského elektronického gigantu Samsung má obrazovku s uhlopriečkou 4,5 cm a jeho cena bude okolo 1300 dolárov. V Británii by sa s jeho predajom malo začať na budúci rok. Podľa výrobcu bude jasnosť obrazu porovnateľná s kvalitou obrazu prenosného televízora. Jeho majiteľ bude môcť sledovať televíziu 200 minút bez dobíjania batérie. Keď telefón zazvoní, hlasitosť sa automaticky zníži, aby sa hovor mohol prijať. Výrobcovia ho označili za kombináciu najnovších technológií v oblasti mobilných telefónov a televízorov.
S POĽOVAČKAMI OPATRNE
Úrady v americkom štáte Pensylvánia dúfajú, že tohtoročná poľovnícka sezóna si vyžiada menej obetí na životoch než tá minulá. Podľa oficiálnych údajov prišlo totiž minulý rok nešťastnou náhodou pri poľovačke o život osem ľudí. Viac ako 800 tisíc ľudí sa v Pensylvánii tento rok chystá loviť vysokú zver. Akými prostriedkami chcú úrady znížiť počet "obetí bez parohov", zatiaľ nie je isté.
V POSTELI PRE VESMÍRNY VÝSKUM
Vedci z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) hľadajú dobrovoľníkov ochotných stráviť tri mesiace v posteli, aby im pomohli sledovať psychologické následky beztiaže. Podľa všetkého ide o najväčší experiment tohto druhu v Európe. Medzi 24 dobrovoľníkmi môžu byť len muži a počas výskumu sa nebudú môcť postaviť ani posadiť. Budú ležať v simulovanej polohe beztiaže s nohami mierne nad úrovňou hlavy. V takejto pozícii hlava a hruď stratou gravitácie napĺňa telovými tekutinami a telo začne čoskoro strácať svalovinu. Okrem toho, že vedci počas 90-dňového experimentu zistia účinok beztiaže na svaly, kosti, kĺby, mentálnu a vizuálnu dezorientáciu, tiež dúfajú, že sa dozvedia niečo viac o skupinovej dynamike. Vedci si totiž už dávno uvedomili, že kozmonautom pri nulovej gravitácii mäknú kosti, strácajú svalovú hmotu a vlastne každý orgán v tele je ohrozený. Podobný experiment uskutočnili v minulosti ruskí vedci, ktorí držali dvoch dobrovoľníkov v posteli až jeden rok. Výsledky ruského pokusu nie sú známe. (rst, TASR)