Po 30 rokoch krvavého násilia a zarytého nepriateľstva medzi znepriatelenými tábormi katolíkov a protestantov nastal včera v Severnom Írsku skutočne historický deň: Británia odovzdala významnú časť právomocí do Belfastu. Keď v marci roku 1972 bývalý britský premiér Edward Heath pozastavil činnosť severoírskej vlády, malo toto opatrenie trvať iba rok. Nakoniec sa s výnimkou krátkeho obdobia koaličnej vlády unionistov a nacionalistov v roku 1974 udržala priama správa Londýna nad Belfastom celých 27 rokov. Včera sa obyvateľom Severného Írska ich vláda vrátila a na rozdiel od kabinetu pred štvrťstoročím teraz zastupuje všetky komunity - sú v nej unionisti, nacionalisti i republikáni. Ešte prednedávnom by niečo také znelo ako rozprávka. Od včerajšej polnoci si Severné Írsko samo rozhoduje o takých záležitostiach, ako je zdravotníctvo, vzdelanie, poľnohospodárstvo alebo kultúra. To všetko je teraz v rukách ministrov Severného Írska, ktorí sa včera zišli na zámku Stormont, aby sa pustili do každodennej práce. Miesto vzájomného obviňovania, únavného handrkovania a bezvýsledného rečnenia sa ulsterskí politici teraz budú musieť učiť kompromisom a spolupráci. A to tiež bolo hlavným cieľom mierovej dohody z Veľkého piatka, ktorá je základom terajších prevratných zmien a ktorú absolútna väčšina obyvateľov oboch častí írskeho ostrova podporila.
Britský premiér pre Severné Írsko Peter Mandelson, ktorého do funkcie dosadili až pred niekoľkými týždňami, v týchto dňoch s úsmevom na tvári vtipkuje, že už je takmer nadbytočný. Pozorovatelia však upozorňujú, že práve jeho zásluhou sa podarilo presvedčiť unionistov, aby pristúpili na návrh bývalého amerického senátora Georgea Mitchella, čo fakticky umožnilo vznik novej vlády. I keď Mandelson stratil kontrolu nad veľkou časťou každodennej politiky Ulsteru, bezpečnosť a dodržiavanie zákona v Severnom Írsku naďalej zostáva pevne v jeho rukách. Jeho kolegovia v Londýne budú mať ako dosiaľ pod kontrolou zahraničnú politiku, obranu alebo celkový finančný systém.
Udalosti na írskom ostrove v týchto dňoch nabrali tempo, ktoré znalcom prostredia doslova berie dych. Včera podpísali britsko-írsku zmluvu o vytvorení cezhraničných rád, ktoré majú zaistiť užšiu spoluprácu oboch častí írskeho ostrova. V Dubline včera írska vláda vypustila zo svojej ústavy články, ktorými si Írska republika doteraz robila územný nárok na Severné Írsko. V eufórii historického dňa však nemožno zabudnúť na jeden nesmierne dôležitý moment - Írska republikánska armáda (IRA) má vymenovať svojho zástupcu na rozhovory o odzbrojení. Nikde nie je napísané, že od včerajška už bude v Severnom Írsku všetko klapať, jeho obyvatelia sú však najbližšie mierovému životu za uplynulé štvrťstoročie. Decentralizácia moci neznamená koniec, ale začiatok.
JIŘÍ CHRÁST, ČTK, Belfast - Londýn