Je nutná hranica medzi straníckosťou a odbornosťou

Do akej miery je prirodzené obsadzovanie funkcií v štátnej správe kandidátmi politických strán? Jestvuje podľa vás isté prirodzené delenie štátu víťazmi volieb?

"Myslím si, že tieto nároky sú opodstatnené, lebo máme parlamentnú demokraciu reprezentatívneho typu a jednoducho vo voľbách súťažia politické strany, ktoré získavajú vďaka výsledkom volieb prístup k moci, zaujímajú určité pozície vo výkonnej moci a pochopiteľne majú nárok na to, aby svojich kandidátov presadzovali a cez nich svoj politický program. V poslednom čase sa dosť kriticky hovorí o partitokracii a ja súhlasím s kritikou partitokratických prvkov v politickom systéme, ale tu sa črtá iný extrém - pod zámienkou kritiky partitokracie sa spochybňuje samotné právo politických strán nominovať svojich kandidátov do rozhodujúcich funkcií. Vo výkonnej moci strany, ktoré získali väčšinu, majú právo na formovanie vlády a to platí aj v iných inštitúciách, kde sa rodí politická vôľa."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jestvuje podľa vás istá hranica v štátnej správe, kde by už nominácia mala byť jednoznačne profesionálna a kde sa končí nominácia na základe straníckych záujmov?

"Tá hranica by mala byť určená zákonom - v poslednom čase sa hovorí o zákone o štátnej službe - sú však určité kľúčové funkcie, obsadzované straníckymi kandidátmi. Hovorím o členoch vlády, najvyšších úradníkoch na ministerstvách. Zrejme by však mala byť určená hranica, za ktorou by politické nominácie nemali podkopávať odbornú úroveň inštitúcií. Tá hranica by sa však mala určiť v súlade s existujúcim stavom a tradíciami."

Tradíciou z komunistického režimu však bolo, že funkcie obsadzovali len členovia strany, posledná Mečiarova vláda to explicitne preukázala akčnými päťkami a čistkami na okresnej a miestnej úrovni. Zrejme aj preto jestvuje na Slovensku istá a aj logická averzia voči straníckemu obsadzovaniu štátnych a ekonomických funkcií.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak hovoríme o tradíciách, mám na mysli tradície opačného charakteru, kde sa sklbuje politické hľadisko a celkom legitímne nároky politických strán, ale zároveň snaha o udržanie istej profesionálnej úrovne. Vývoj v posledných rokoch bol skôr v protiklade s podobnou kombináciou a prevažoval čistý stranícky prístup, čo fakticky podmienilo aj správanie dnešnej koalície. Konfrontácia v minulosti bola veľmi silná, nedá sa celkom vymazať a ani tvrdiť, že od tohto okamihu sa bude uplatňovať iná metóda bez vyvodenia zodpovednosti."

Zrejme by k straníckemu obsadzovaniu postov v štátnej správe a v podnikoch nebol taký odpor, keby išlo o obsadzovanie v záujme funkčnosti podnikov, posledné kauzy však hovoria o presadzovaní zámerov ekonomických skupín prepojených s dnešnou koalíciou ešte z čias, keď bola v opozícii, o prijatí rozhodnutí štátnych úradníkov v ich záujme a aj o obsadzovaní ekonomických postov v záujme nepriameho riešenia financovania politických strán. Vznikol akýsi začarovaný kruh.

SkryťVypnúť reklamu

"Práve to je partitokracia - nespočíva v tom, že strany majú právo menovať svojich ľudí do významných funkcií, ale rozdelenie štátu podľa straníckej príslušnosti a presadzovanie čiastkových partikulárnych straníckych záujmov. Vtedy skutočne dochádza k dominancii straníckych záujmov nad celospoločenskými. Avšak pri kauze okolo vedenia FNM dochádza k nie celkom korektnej interpretácii odbornej a straníckej roviny. Ak niekto chce presadiť odborníka, treba to privítať, nemalo by sa to však diať na úkor určitých politických dohôd, lebo v tejto situácii je dôležité udržať stabilitu koalície. Navyše, ak sa v tomto prípade hovorí o jednom kandidátovi, ktorý evidentne nemá dostatočnú politickú podporu, a nehovorí sa o druhom, ktorý by mal šancu túto podporu získať, vyznieva to, akoby ten druhý nebol odborníkom. Pritom môže byť pravdou opak. Nemyslím si, že ide o absolútne čisté presadzovanie odbornosti, skôr ide o rovnako stranícky prístup."

SkryťVypnúť reklamu

RÓBERT KOTIAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu