Na vchode do vychýrenej kaviarničky na Malej strane v Prahe visí ceduľka. Tu môžete podpísať výzvu "Ďakujeme, odíďte". Populárny katolícky kňaz Tomáš Halík po mládežníckej omši hovorí o petícii "Ďakujeme odíďte" ako o príliš politickej veci na to, aby bola propagovaná v Božom chráme. "Keď ju ale budete hľadať v sakristii, nemôžem vylúčiť, že ju tam nenájdete, a prípadne ju môžete aj podpísať," dodá vzápätí. V televíznej debate veľká štvorka českej politiky v zložení predsedov najsilnejších strán KDU- ČSL Jána Kasala, ODS Václava Klausa, US Jána Rumla a ČSSD Miloša Zemana diskutuje o výzve "Ďakujeme odíďte". V hlavných správach verejnoprávnej televízie sa počas prvých piatich minút môžu diváci každý deň dozvedieť niečo nové o petícii. Napríklad koľko ľudí ju už podpísalo, do ktorého odľahlého kúta sa petičné hárky ešte nedostali a prečo, a hlavne kto si o tom čo myslí. Touto petíciou žije ČR od osláv desiateho výročia nežnej revolúcie. Odvtedy, čo bývalí študentskí vodcovia dali v kaviarni dohromady text vyzývajúci na odchod starú gardu politikov. Výnimku od nich dostal len prezident Václav Havel, ktorý tento politický apel privítal.
Rýchlosť šírenia textu s priloženými hárkami možno prirovnať k akcii slovenskej opozície požadujúcej referendum o priamej voľbe prezidenta. Rozdiel je v tom, že podpisy pod petíciu vyzývajúcu politikov na odchod nezbierajú stranícke štruktúry a dôchodcovia, ale mladí ľudia.
Niektoré fakulty Karlovej univerzity sa stali baštami masového odporu proti už predtým definovanej "blbej nálade". O petícii sa všade diskutuje, visí na nástenke každej fakulty a iniciátori petície pripravujú na piatok veľkú demonštráciu. Medzi tisíckami tých, ktorí sa podpísali, prevláda nádej, že práve teraz vzniká nová doba bez známych tvárí z obrazovky. Že súčasní politici uvoľnia miesto mladším, neopotrebovaným politikom. Takí však v straníckych štruktúrach nie sú. Každý, kto počul hovoriť predstaviteľov nastupujúcej politickej generácie na hradčanskej konferencii k 10. výročiu 17. novembra, si musel všimnúť, že správanie politikov je asi dedičné po straníckej línii a prenáša sa aj na mladších politikov. Je preto možné, že po dôkladnej mediálnej masáži si občania ČR začnú na adresu bývalých študentských lídrov hovoriť Ďakujeme, ale už dajte pokoj.
MARIÁN NIČ