Ešte žiadne kolo rokovaní o otázkach celosvetového obchodu nebolo sledované s takým veľkým záujmom verejnosti ako to, ktoré sa začína dnes v americkom Seattli. Summit Svetovej obchodnej organizácie (World Trade Organisation - WTO) sa koná v domove dvoch globálnych korporácií Microsoftu a Boeingu, ktoré stoja na čele rebríčka najväčších amerických exportérov, v prístave neďaleko kanadských hraníc. Mesto, ktoré poloha predurčuje na to, aby sa dočasne stalo centrom rozhovorov o ďalšom postupe globalizácie. Reč bude o všetkých jej aspektoch - elektronickom obchode, zneužívaní práce detí, vplyvu na životné prostredie a suverenitu vlád. Témam sa nebudú venovať len odborníci. Seattle sa stal cieľom aj desiatok tisícov demonštrantov, považujúcich globalizáciu celosvetového obchodu za hru pre vyvolených a moderný prostriedok zdierania slabších ekonomík.
Hoci záver 20. storočia je v porovnaní s jeho začiatkom radikálne odlišný, niektoré spoločné črty prežívajú aj naďalej. Napriek nespornému pokroku v prekonávaní obchodných bariér pretrvávajú v obchodných "repertoároch" jednotlivých štátov typické protekcionistické (ochranárske) opatrenia. Typickým príkladom je agrárny sektor, ktorý je napr. jedným z hlavných obchodných sporov medzi Amerikou a starým kontinentom. USA sú pobúrené tým, ako štedro dotuje Európska únia svojich poľnohospodárov. Vrásky na čelách amerických farmárov vyvoláva najmä fakt, že postoj EÚ podporuje aj Austrália a rad ďalších, prevažne poľnohospodársky orientovaných krajín, čo v rétorike obchodných vyslancov USA znamená obmedzovanie celosvetového obchodu s celým radom nepriaznivých vplyvov. Protekcionizmus však poznačil nielen euro-americké vzťahy. Prieskumy ukazujú, že z roka na rok vzrastá počet a objem tzv. antidumpigových ciel, ktorých účelom je eliminovať agresívne nízke ceny producentov, ktorí zvyčajne s podporou svojich vlád vstupujú na zahraničné trhy a svojou cenovou politikou zvyčajne položia menšie domáce podniky, operujúce na obmedzenom trhu s limitovaným prístupom k novému kapitálu.
Nádeje na rýchlu zmenu alebo pokrok v riešení nastolených problémov sú pravdepodobne predčasné. Na program rokovaní zástupcov 135 členských štátov WTO sa nedostali všetky navrhované body. Dôvodom je fakt, že WTO sa musí popasovať s ešte nevyriešenými úlohami z predchádzajúceho kola z uruguajského Punta del Este. V porovnaní s ním sa skončí rokovanie WTO v Seattli zrejme len s miernymi pokrokmi. Jadro rokovní je známe - dotiahnuť liberelizáciu v agrosektore a v sektore služieb a prerokovať aj globálnu ochranu duševného vlastníctva. Netreba si preto robiť ilúzie, že Seattle dá odpoveď na všetky položené otázky. Európa by napr. rada videla nový konsenzus týkajúci sa investičnej a konkurenčnej politiky. Amerika nie. A naopak, v čom sa chce zhodnúť priemyselne vyspelá západná Európa s USA, tomu sa bránia rozvíjajúce sa krajiny. Ide napr. o otázky spojené s ochranou životného prostredia a úpravy štandardov na trhu s prácou.
MICHAL NALEVANKO