ZHOVÁRAME SA s Czesławom Bieleckým, predsedom zahraničného výboru Snemu PR Poľsko sa v procese integrácie spolieha aj na podporu krajanov žijúcich v zahraničí

Na pozvanie veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave navštívil uplynulý týždeň Slovensko predseda zahraničného výboru dolnej komory parlamentu Czesław Bielecki.

Aká je úroveň pripravenosti Poľska na vstup do EÚ?

"Pre nás je dôležitý rok 2003. Poľsko musí v priebehu 24 mesiacov prelúskať celé európske právo. Je to obrovské množstvo papierov, hovorí sa o 130-tisíc stranách. Existuje 31 oblastí - kapitol - v ktorých negociujme a máme na to 24 mesiacov, čo znamená, že každé tri týždne by mal poľský parlament riešiť balík zákonov. Pred nami je ešte veľa práce. Treba si uvedomiť časové rozpätie, mať istý rozvrh. Ani poriadny biznis nefunguje bez podnikateľského plánu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako hodnotíte pripravenosť Slovenska?

"Pokiaľ ide o Slovensko, poznám len veľmi málo rozsah, v akom stihlo adaptovať svoje právo v súlade s európskym, ale s veľkým optimizmom pozorujem činnosť výkonnej moci, ktorá evidetne opustila Mečiarovu cestu. Isté je, že vstup do EÚ je práve pre malé krajiny veľkou výhodou. Čím menšia krajina, tým viac integráciou získava, pretože sama má menšie možnosti prebojovať sa na cudzí trh. Európa stojí pred výzvou ochrany vlastnej civilizačnej a kultúrnej identity pred náporom americkej kultúry. Zjednotenie je zároveň obranou proti nacionalizmu, ktorý nás v prípade Balkánu vtiahol až do pekla."

Poliaci sú v integračných procesoch o krok vpredu. Môžu Slováci počítať s istou podporou Poľska?

"Do istej miery to robíme, ale každý si svoju ,domácu úlohu‘ musí splniť sám. To platí aj v prípade rozširovania NATO. Nemožno donekonečna bazírovať na sentimente a odvolávať sa na geopolitiku, aj keď naopak: Estónsko či Slovinsko sú na vstup do NATO pripravené, nespĺňajú však geopolitické kritériá."

SkryťVypnúť reklamu

Čo považujete za najväčší úspech v Poľsku po desiatich rokoch fungovania demokracie?

"Veľkým úspechom bol Balcerowiczov plán (minister financií - pozn. red.). Poľsko rýchlo naštartovalo reformy a zmeny boli veľmi hlboké. Vďaka dynamickým, spontánnym ľuďom vzniklo jeden a pol milióna súkromných firiem. Nepochybným úspechom je aj vstup do NATO. Vo veľkej miere za to vďačíme aj Poliakom žijúcim v zahraničí. Myslím tým amerických rodákov, ktorí lobovali u senátorov a kongresmanov USA. V tomto prípade sme spozorovali prvé prebudenie zahraničných Poliakov. V prípade vstupu do EÚ rátame s podporou našincov žijúcich v západnej Európe. V období represií v 80. rokoch emigrovalo z Poľska veľmi veľa ľudí, z toho 15-tisíc vedeckých pracovníkov. Dnes sa títo ľudia - samozrejme, nie všetci - vracajú do vlasti. V Poľsku sa im ľahšie robí kariéra a navyše majú skúsenosti zo zahraničia, vďaka čomu sú zaujímavejší na trhu práce. Za úspech považujem aj odovzdanie moci samosprávam, čiže presun niektorých kompetencií vlády na regióny."

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú neúspechy?

"Našou veľkou chybou bolo, že sme sa v plnej miere nevyrovnali s minulosťou a neurobili reprivatizáciu. Delili sme nespravodlivo zabrané majetky. Naším nešťastím je oblasť poľnohospodárstva, ktoré zamestnáva 25 percent produktívnej populácie. Z dvoch miliónov poľnohospodárskych subjektov len 400 000 vyrába pre trh, ostatní iba pre seba.

Pozorujeme vývoj dvoch skupín v spoločnosti: prvú, asi 25-percentnú, ktorá sa veľmi rýchlo adaptuje, vyvíja, vzdeláva, a druhú, ktorá nestačí na prvú. Tak sa prejavujú problémy voľného trhu. Je to isté ohrozenie demokracie, ktorá je systémom väčšiny. Aby bol však obraz zmien v Poľsku úplný, musím podotknúť, že Poliaci majú špecifickú vlastnosť - väčšinou sú nespokojní a zo skutočnosti si vyberú len negatíva."

SkryťVypnúť reklamu

MAŁGORZATA WOJCIESZYŃSKA

(Autorka je spolupracovníčkou SME)

FOTO - STANO STEHLIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 325
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 348
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 882
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu