Kľúčovým bodom dohody, ku ktorej dospeli v polovici novembra v rámci revízie severoírskej mierovej zmluvy ulsterskí unionisti a republikáni, je odzbrojenie teroristických organizácií. Celý tento proces by sa mal začať do januára roku 2000. V skutočnosti sa však začne hneď, ako vedenie Írskej republikánskej armády (IRA) vymenuje svojho zástupcu, ktorý bude rokovať s medzinárodnou komisiou na čele s generálom Johnom de Chastelainom. Sú však severoírski teroristi naozaj pripravení vzdať sa svojich zbraní?
Akýkoľvek prehnaný optimizmus sa zdá predčasný. Medzi republikánmi, ktorí v minulosti podporovali násilnú kampaň proti britskej nadvláde v Severnom Írsku, sú názory na odzbrojenie skôr skeptické. Do značnej miery k tomu prispieva aj samotná IRA, ktorá síce verejne deklarovala ochotu začať s odzbrojením, ale akékoľvek záväzky v tomto smere spochybňuje. Hrozba rozkolu v jej radoch totiž ešte nikdy nebola taká bezprostredná, ako je teraz. Len málo indícií dnes nasvedčuje tomu, že by sa zástancovia tvrdej línie v radoch republikánov chystali odovzdať zbrane. Vedenie IRA si zrejme uvedomuje, že aj symbolické odzbrojenie môže spôsobiť v organizácii problémy. Hoci väčšina členov predbežne podporila alternatívu "dobrovoľného zničenia" časti zbraní pod dohľadom medzinárodnej komisie, odmietavé stanovisko vyjadrili už dávnejšie aktivisti IRA z hraničných oblastí s Írskou republikou. Mnohí z nich sú pripravení bojovať dovtedy, kým britská armáda neopustí Severné Írsko.
Na druhej strane však ani probritskí teroristi zatiaľ nedali zreteľne najavo, že sú ochotní začať s odzbrojením. Odôvodňujú to svojimi pochybnosťami o dobrom úmysle IRA. I keď Ulsterský dobrovoľnícky zbor (UVF) vymenoval svojho zástupcu, ktorý sa spojí s medzinárodnou komisiou, zloženie zbraní podmieňuje tým, že prvý krok musí urobiť IRA. Rovnaký postoj zaujalo Ulsterské obranné združenie (UDA), ktoré však odmietlo zvoliť svojho zástupcu na rokovania o odzbrojení. Tieto dve organizácie, ktoré sú akousi protiváhou IRA, pritom už dlhší čas navzájom zápasia o získanie vplyvu v protestantských oblastiach. Obviňujú sa z kriminálnych aktivít a navzájom si hrozia použitím sily.
Podľa generála de Chastelaina existujú podmienky na to, aby sa odzbrojenie severoírskych teroristov mohlo skončiť do mája roku 2000. Bude to však možné len vtedy, keď všetky polovojenské organizácie zvolia čo najskôr svojich splnomocnencov, ktorí sa s komisiou dohodnú na forme odzbrojenia. Ťažko je však možné očakávať, že v Severnom Írsku budú zničené úplne všetky ilegálne držané zbrane, najmä keď Írska národnooslobodzovacia armáda (INLA) - ktorá sa odštiepila od IRA ešte v 70. rokoch - dodnes neprejavila ochotu začať diskusie o odovzdaní svojho zbrojného arzenálu a Lojalistický dobrovoľnícky zbor (LVF), ktorý komisii odovzdal zastarané pušky, medzičasom údajne získal novú zásielku zbraní. MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)