Lejla je jedným z mnohých utečencov, ktorí potvrdzujú, že sa vojaci ruskej armády na území, ktoré obsadili v Čečensku, násilím zmocňujú majetku čečenských občanov. Mnoho organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou ľudských práv, systematicky zbiera svedectvá o situácii v Čečensku. "Rabovanie bolo ťažkým problémom už vo vojne v rokoch 1994 - 1996," vyhlásil Holly Cartner, výkonný riaditeľ Human Rights Watch (HRW) pre Európu. "Je to porušovanie medzinárodných pravidiel a musí sa to skončiť."
Podľa HRW ruskí vojaci vykrádajú domy v niekoľkých čečenských okresoch, ktoré kontrolujú. V minulých dňoch sa lúpeže odohrávali predovšetkým v Sernovodsku, blízko ingušskej hranice, a v obci Jermolovka, juhozápadne od Grozného. Vojaci kradnú nábytok z prázdnych domov, vylamujú okná, ktorých rámy používajú na kúrenie, vytrhávajú v domoch podlahy a doskami upevňujú steny zákopov.
Mnoho utečencov, ktorí žijú v stanoch, vo vagónoch či v ingušských domácnostiach, sa snaží vrátiť aspoň na pár hodín do svojich obcí, aby zachránili majetok, ktorý tam nechali. Päťdesiattriročná Lejla zo Sernovodska sa vrátila domov 17. novembra. Z jej domu zmizlo rádio, posteľná bielizeň, matrace, televízor i video. "Nechali tam len chladničku." Lejla potvrdila, že videla nákladné auto s ruskými vojakmi, ktorí nakladali veci z opustených domov. "Bolo ich päťnásť, mali guľomet. Susedovi Salamovi chladničku ukradli," hovorí Lejla.
Štyridsaťtriročná agronómka Zina z Assinovky sa vrátila domov 18. novembra. Všetky zásoby jedla, televízor i koberce boli preč. V obývacej izbe bol vojak, ktorý sa snažil vymontovať zásuvku. "Opýtala som sa vojaka, prečo ničí stenu izby. Odovedal, že tú zásuvku potrebuje," hovorí Zina.
Utečenci, ktorí sa z vykradnutých domov v Čečensku vracajú do utečeneckých táborov v Ingušsku, tvrdia, že vojaci strieľajú kravy a sliepky a odôvodňujú to tým, že "tiež musia jesť".
Human Rights Watch upozorňuje, že rabovanie civilných obyvateľov armádou je zakázané podľa II. protokolu, pripojeného k Žnevskej konvencii z roku 1949, ktorú Rusko podpísalo.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, Nazraň, agentúra Epicentrum