V regióne Blízkeho východu sú všetky záležitosti delikátne a zo samotnej podstaty vzťahov vyplýva, že aj pri tom najopatrnejšom konaní v rukavičkách sa nedá vyhnúť tomu, že niekde preletí iskra. Na miesto, kde sa v roku 1997 pred nazaretským Chrámom zvestovania otvorilo voľné priestranstvo pre pútnikov a kde rozsiahlej rekonštrukcii padla za obeť aj islamská škola spolu s mešitou, sa v utorok prišlo pozrieť 3000 moslimov na kladenie základného kameňa budúcej veľkolepej mešity. Kresťanské svätostánky vo Svätej zemi v tom čase na dva dni ochromil protestný štrajk s podporou Vatikánu, pričom pápežov hovorca vydal bezprecedentné vyhlásenie obviňujúce Izrael z podnecovania náboženskej neznášanlivosti medzi moslimami a kresťanmi.
Absurdné sú spojenectvá v tomto konflikte, kde na jednej strane stoja kresťanské cirkvi, vrátane Svätej stolice a Najvyššej islamskej rady Palestínčanov, a na druhej strane izraelská vláda a militantná islamská organizácia blízka Hamasu. Telavivská vláda akékoľvek konšpirácie s moslimami poprela, tvrdiac, že keď schválila výstavbu mešity na verejnom pozemku - pôvodne plánovanom pre kresťanských pútnikov - konala v duchu práva na slobodu vierovyznania. Za kompromis považuje, že sa jej podarilo pôvodnú rozlohu mešity zredukovať na tretinu a začiatok výstavby posunúť do roku 2001, teda až po skončení miléniových osláv.
Izrael si pritom veľmi želá, aby budúcoročná pápežova návšteva prebehla v pokoji a aby atmosféra konfrontácií neuškodila intenzívnemu turistickému ruchu v nasledujúcich mesiacoch. Vatikán už síce oficiálne oznámil, že cesta sa uskutoční v marci, no dodnes nie sú známe jej zastávky. Už v minulosti sa Ján Pavol II. musel podriadiť rozhodnutiam vatikánskej diplomacie a znalcom bezpečnostných pomerov a odložiť cestu do Svätej zeme na "priaznivejšie časy". Pápež, ktorý sa na návštevu Svätej zeme už veľmi dlho pripravuje, by bol isto sklamaný, keby mu bolo upreté navštíviť miesto, kde podľa evanjelií archanjel Gabriel zvestoval Márii narodenie Spasiteľa a kde Kristus strávil svoje detstvo. Aj keď je on sám možno pripravený priniesť svoj odkaz náboženskej tolerancie do tohto rozhádaného mesta, problém spočíva v tom, či sa po posledných ostrých výmenách dá vôbec situácia vo Svätej zemi vzhľadom na pápežovu návštevu označiť prívlastkom priaznivejšia. KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ