Kalligram, Bratislava 1999
Valér Mikula je známy najmä ako literárny kritik, ale už vyše desať rokov vynikajúco glosuje nielen literárne dianie na Slovensku, ale aj spoločensko-politické. "V prítomnej knihe sa odvažujem ponúknuť neveľmi prísny výber zo svojej politickej a kultúrnej publicistiky za tucet posledných rokov, ktoré v porovnávaní s predchádzajúcimi komunistickými desaťročiami boli rozhodne netuctové," píše v úvode knihy Valér Mikula. Všetkým tým, čo sa práve zľakli, pretože nedôverujú výberom článkov, ktoré pred pár rokmi vyšli v tlači, odkazujeme, že táto kniha sa číta skvele.
José Pijoan: Dejiny umenia 6., 7.
Ikar, Bratislava 1999
Desaťdielny remake slávnych Dejín umenia španielskeho kunsthistorika, ktorý na Slovensku vyšiel pred dvadsiatimi rokmi, sa kompletizuje dvoma dielmi zaoberajúcimi sa umením 16. až 18. storočia. Začiatočné kapitoly šiesteho dielu sú venované maliarstvu, sochárstvu a architektúre v Taliansku, najmä v Ríme, kde vznikli majstrovské diela ako Raffaelove fresky alebo Michelangelova výzdoba Sixtínskej kaplnky, jeho slávny Mojžiš, či Pieta. Zväzok pokračuje prehľadom vývoja v Španielsku, Francúzsku, Holandsku a strednej Európe. Siedmy diel približuje európske umenie zo 17. a začiatku 18. storočia, ktoré svoju osobitosť vyjadrilo v barokovom slohu. Kniha obsahuje aj osobitné state o Čechách a Slovensku.
Nuno Judice: Šarlátová žena
Argo, Praha 1999, preložila Pavla Lidmilová
Portugalský spisovateľ vytvoril v novele svoju vlastnú verziu skutočného stretnutia slávneho portugalského básnika Fernanda Pessou a nemenej známeho ezoterického spisovateľa a mága Aleistera Crowleyho, ktoré sa za záhadných okolností odohralo v roku 1930 v Lisabone. Treťou postavou príbehu je Crowleyho milenka Hanni Jaeger známa ako Šarlátová žena. Kto by netúžil zažiť lisabonské námesie Rossio a jeho kaviareň Café restaurante Martinho da Arcada v dobách Fernanda Pessou.
Jay D. Glass: Zvíře v nás
Motýľ, Bratislava 1999, preložil Zdeněk Urban
"Škodlivé dôsledky nadmerného zaujatia vlastným myslením a správaním na medziľudské vzťahy možno prekonať iba dosiahnutím určitého odstupu od seba samého," tvrdí o knihe jej prekladateľ Zdeněk Urban. Americký neurobiológ, psychológ a investičný manažér Jay D. Glass napísal knihu, v ktorej zachádza k najhlbším koreňom správania človeka - k "biobehaviorálnym imperatívom teritoriality, hierarchie dominancie a sexuality". Na tomto základe komentuje a vysvetľuje rôzne zretele ľudského správania a ilustruje ich príkladmi z ríše zvierat.
Dominik Tatarka: Písačky pre milovanú Lutéciu
Labyrint, Praha 1999
Texty Písačiek vznikali v rokoch 1976 až 1978, začiatkom roku 1979 vyšli v samizdatovej edícii Petlice, o päť rokov neskôr v exilovom vydavateľstve Index v Kolíne nad Rýnom a v roku 1986 získal za ne a za knihu Sám proti noci Dominik Tatarka prestížnu exilovú Cenu Jaroslava Seifrta, ktorú v Štokholme udeľovala Nadácia Charty 77. Pri tejto príležitosti porota o knihách povedala, že v nich novo rozvinul žáner vnútorného monológu a podal odvážne svedectvo o dobe i o dosiaľ neobnažených hlbinách ľudskej mysle. Po dvadsiatich rokoch je toto svedectvo ešte stále plné prekvapení.