BELEHRAD, PARÍŽ (ČTK, TASR) - Dvaja srbskí policajti boli v noci na včera zranení na juhu Srbska pri v krátkom čase už druhom incidente neďaleko administratívnej hranice Kosova. Podľa správy nezávislej srbskej agentúry BETA jeden alebo dvaja neznámi ozbrojenci napadli neďaleko Bujanovaca policajnú hliadku. V tejto oblasti ležiacej pri Kosove, v najjužnejšom cípe vlastného Srbska, žije veľa Albáncov a k útoku došlo na ceste medzi obcami Lučane a Koculj obývanými prevažne Albáncami. Na inom mieste v blízkosti Kosova prišli v nedeľu o život dvaja srbskí policajti a ďalších šesť bolo zranených, keď ich vozidlo vošlo na nastraženú protitankovú mínu. Miestna policajná stanica obvinila z incidentu formálne rozpustenú Kosovskú oslobodzovaciu armádu.
Civilný administrátor OSN pre Kosovo Bernard Kouchner včera opätovne odmietol kritiku úsilia OSN upevniť bezpečnosť a zmierniť v juhoslovanskej provincii Kosovo etnickú neznášanlivosť. Kouchner, ktorý sa v Paríži zúčastňuje na fóre pre rekonštrukciu Balkánu, zopakoval aj výzvu na zvýšenie počtu príslušníkov medzinárodnej polície v provincii. Šéf Misie OSN v Kosove (UNMIK) odmieta kritiku pomalej činnosti svojho tímu. Ako uviedol, medzinárodné sily sa do provincie presunuli okamžite po odchode srbských jednotiek. "Bolo tu 40 rokov komunizmu a desať rokov apartheidu. Ľudia stratili odvahu, vyšli z pekla. Mám už dosť tých, ktorí tvrdia, že máme byť rýchlejší. Nikdy sa veci neudiali tak rýchlo. Čo sme urobili za päť mesiacov, sa nikdy neudialo tak rýchlo," vyhlásil Kouchner pre rozhlasovú stanicu Europe 1.
V Kosove je 1700 príslušníkov medzinárodnej polície, čo je absolútne nedostačujúce. "Chceme šesťtisíc. Kde je francúzska polícia?" spýtal sa Kouchner, ktorý o tom bude rokovať s francúzskym ministrom vnútra Jeanom-Pierrom Chevénementom. Ako šéf UNMIK skonštatoval, na začiatku pôsobenia misie každý týždeň zaznamenali 140 až 190 vrážd, kým minulý týždeň to bolo napríklad len sedem.