Premiéri Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman dodržali sľub do roka a do dňa podpísať dohodu o delení majetku bývalej federácie. Podpredseda ODS Ivan Langer už pred podpísaním zmluvy povedal, že si nie je istý, či je Česká republika dosť bohatá na to, aby mohla odpúšťať dlhy.
Patríte medzi politikov, ktorí vopred pochybovali o tom, či je definitívne rozdelenie fedrálneho majetku výhodné pre českú stranu. Ako sa na túto dohodu po jej podpísaní pozeráte?
"Som zástancom dohôd, ale takých, ktoré znamenajú prospech pre obidve zúčastnené strany. V prípade tejto dohody je vo mne niekde ukrytá aspoň štipka pochybnosti, či takáto dohoda je skutočne vyvážená a či z nej majú prospech skutočne obidve strany, a nie len jedna. "
Môžete tú štipku pochybnosti, ktorá vo vás je, konkretizovať?
"Myslím, že je treba veľmi dôkladne analyzovať, či to odpustenie dlhov vo výške zhruba 26 miliárd korún znamená v tejto chvíli stratu ale z dlhodobého pohľadu nejaký zisk, alebo či ide skutočne o stratu, ktorú musíme odpísať. Potom sa, samozrejme, pýtam, či si môžeme takéto straty v tejto chvíli dovoliť."
Nemyslíte si, že tento krok, aj keby bol pre českú stranu podľa vašich slov nevýhodný, môže umožniť novú kvalitu vzťahov medzi SR a ČR?
"Teraz to nemyslím vôbec zle, teraz to myslím všeobecne - pripadá mi trochu zvláštne, keď sa niekto zaštituje úspechom, ktorý vo svojej podstate úspechom nemusí byť a nie je."
V každom prípade predstaviteľom ODS, ktorí boli od roku 1993 vo vláde, sa so slovenskou stranou na definitívnom rozdelení federálneho majetku dohodnúť nepodarilo, Zemanovi sa to podarilo. Ako si to vysvetľujete?
"Podarilo sa mu to. Je ale otázka, za akú cenu."
MAREK CHORVATOVIČ