Mnohí opoziční politici sú znechutení pondelňajším rozhodnutím českej vlády, ktorá odložila zavedenie víz pre niektoré krajiny Sovietského zväzu. "Rozhodnutím vlády som veľmi znepokojený. Zo strany kabinetu je to pokračujúci alibizmus," povedal tieňový minister vnútra Ivan Langr (ODS) s tým, že vláda neprijíma rozhodnutia, ktoré sú "nespochybniteľným prvkom boja proti nekontrolovateľnej migrácii a organizovanému zločinu". Proti rozhodnutiu kabinetu protestoval i šéf Českej strany národno-sociálnej a bývalý šéf ekonomickej kontrarozviedky Jan Šula. Česká vláda nezaviedla vízovú povinnosť pre štáty bývalého Sovietského zväzu po tom, čo v pondelok kabinet neschválil vypovedanie bezvízových dohôd s Ruskom, Bieloruskom, Ukrajinou, Gruzínskom, Kazachstanom, Kirgizskom, Moldavskom, Turkménskom a Tadžikistanom. O zavedení víz pre krajiny bývalého ZSSR bude musieť ČR rozhodnúť najneskôr pri vstupe do EÚ.
ŠTUDENTI PROTI MILOŠEVIČOVI
Viac ako 2500 belehradských študentov si v pondelok večer protestom v uliciach juhoslovanskej metropoly pripomenulo tretie výročie protestných akcií proti prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi, ktorého prinútili priznať volebný podvod. Až po študentských protestoch v roku 1996 Miloševič uznal víťazstvo opozície v komunálnych voľbách. Študenti srbských univerzít protestovali v rokoch 1991, 1992 a 1996. Všetky demonštrácie sa skončili čiastočným prijatím ich podmienok, ale v konečnom dôsledku nevyústili do väčších politických zmien v krajine. Požiadavky študentov sa počas posledných ôsmich rokov nezmenili. Naďalej požadujú slobodu pre univerzity, obmedzované prísnymi srbskými zákonmi, odchod Miloševiča a slobodné voľby.
ÚDV PROTI HOFFMANOVI
Vyšetrovateľ českého Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) včera zaslal pražskému štátnemu zástupcovi návrh na obžalobu prednovembrového vysokého komunistického funkcionára Karla Hoffmana. Ten by mal byť podľa ÚDV obžalovaný z vlastizrady spáchanej formou sabotáže v súvislosti so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Hoffman sa podľa zistenia ÚDV dopustil trestného činu tým, že ako riaditeľ Ústrednej správy spojov vydal v noci 21. augusta 1968, keď na československé územie vnikli armády Varšavskej zmluvy, pokyny na zastavenie televízneho a rozhlasového vysielania. Chcel tak zabrániť šíreniu stanovísk bývalých legálnych orgánov odsudzujúcich intervenciu. Súčasne nariadil, aby bolo odvysielané stanovisko tých politických predstaviteľov, ktorí sa snažili okupáciu pred obyvateľmi ospravedlniť.
PUTIN O DOHODE
Predseda ruskej vlády Vladimir Putin informoval v pondelok večer prezidenta Borisa Jeľcina, že text dohody o vytvorení zväzu Ruska a Bieloruska je pripravený na piatkový podpis. Oznámil to kremeľský hovorca Dmitrij Jakuškin. Dohodu, ktorá znamená nové zblíženie týchto dvoch bývalých republík Sovietskeho zväzu, by mal Jeľcin oficiálne podpísať spoločne s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom tento piatok v moskovskom Kremli. Dokument musí potvrdiť ešte Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu. Jakuškin upresnil, že Putin hovoril s Jeľcinom telefonicky. (ČTK, TASR)