Liberálni demokrati, tretia najsilnejšia politická strana vo Veľkej Británii, predstavila alternatívny príhovor kráľovnej k poslancom parlamentu. Podľa britskej parlamentnej tradície predstavuje kráľovná v tomto príhovore legislatívny program vlády na nadchádzajúce zasadanie parlamentu. Program liberálnych demokratov, ktorý je postavený na troch zásadách - liberalizácii spoločnosti, decentralizácii politiky a deregulácii ekonomiky - je alternatívou k vládnemu programu labouristickej vlády Tonyho Blaira.
Na prvom mieste v návrhu liberálnych demokratov je referendum o zmene súčasného britského väčšinového volebného systému na proporčný. Väčšinový volebný systém znevýhodňuje práve tretiu najsilnejšiu politickú stranu čiže liberálnych demokratov, ktorí majú postatne nižšie percentuálne zastúpenie v parlamente, ako je ich skutočná podpora medzi voličmi. Väčšinový systém tiež vedie k paradoxu, že víťazná politická strana zvyčajne získa výraznú nadpolovičnú väčšinu v parlamente napriek tomu, že za ňu hlasuje menej ako polovica voličov.
Zmena volebného systému je hlavným dlhodobým cieľom liberálnych demokratov, ktorý sa roky pokúšal presadiť bývalý predseda strany Paddy Ashdown, po ktorom prevzal predsedníctvo strany Škót Charles Kennedy. Je im jasné, že zmenu volebného systému môžu presadiť len v spojenectve s jednou z dvoch hlavných britských politických strán.
Konzervatívci počas vlády Margaret Thatcherovej a jej nástupcu Johna Majora zmenu volebného systému odmietali, pretože väčšinový volebný systém im zabezpečil pohodlnú parlamentnú väčšinu. Liberálni demokrati sa preto rozhodli staviť na spojenectvo s labouristami. Hoci vládna komisia na posúdenie zmeny volebného systému odporučila zavedenie zmiešaného systému s prvkami väčšinového a proporčného systému, vládni labouristi sa neponáhľajú pristúpiť k zmene, pretože súčasný systém im rovnako ako kedysi konzervatívcom, zabezpečil veľmi výraznú väčšinu v parlamente.
Určitá zmena však už nastala, keďže poslanci obnoveného škótskeho parlamentu sú volení zmiešaným volebným systémom. Na príklade Škótska však jasne vidieť, k čomu vedie proporčný systém. Labouristom sa nepodarilo získať nadpolovičnú väčšinu v škótskom parlamente a škótska vláda je preto koalíciou labouristov a liberálnych demokratov. Fenomén koaličnej vlády sa tak vo Veľkej Británii objavil po prvýkrát od skončenia druhej svetovej vojny. Britskí vládni labouristi teraz stoja pred závažným rozhodnutím. Ak pripustia zmenu volebného systému, tak síce veľmi pravdepodobne stratia väčšinu v parlamente, ale v koalícii s liberálnymi demokratmi sa im podarí dlhodobo eliminovať opozičných konzervatívcov od vládnej moci. Škótska koaličná vláda sa preto môže stať modelom pre celú Veľkú Britániu.
MATÚŠ MINÁRIK, Glasgow
(Autor je spolupracovníkom SME)