BRATISLAVA (SME - pf) - Obvinenie jedného z najzanietenejších bojovníkov v boji proti dopingu, nemeckého olympijského víťaza z Barcelony 1992 v behu na 5000 metrov, majstra Európy 1994 a nesporne najlepšieho neafrického vytrvalca posledného desaťročia Dietera Baumanna športový svet minimálne šokoval. Tridsaťštyriročnému bežcovi našli v moči dvadsať nanogramov nandrolonu, čo predstavuje desaťnásobné prekročenie povolenej hranice. Rodáka z Blausteinu podľa oficiálneho vyjadrenia Nemeckého atletického zväzu (DLV) testovali pri tréningu hneď dva razy (v októbri i novembri 1999). Oba výsledky boli v laboratóriách v Kolíne nad Rýnom i v Kreische pozitívne vo vzorke A i B. Baumann sa úporne bráni. "Nemám potuchy ako mohol byť test pozitívny. Urobím všetko preto, aby moje meno od tohto nezmyslu očistili. Nikdy som nebral nedovolené prostriedky," povedal tridsaťnásobný nemecký majster v behoch na rôznych tratiach na tlačovej besede, ktorú on sám zvolal. Nemecký atletický zväz (DLV) mu predbežne zastavil činnosť, lebo mieni prípad podrobne vyšetriť. Ojavujú sa totiž názory, že zvýšenú hladinu nandrolonu môže spôsobiť nadmerný tréning alebo niektoré druhy posilňujúcich potravín.
Vlani atletický svet vykríkol pri dopingových prehreškoch jamajskej šprintérskej legendy 39-ročnej Merlene Otteyovej a britského barcelonského víťaza na 100 m, rovnako 39-ročného Linforda Christieho, ktorý už vlastne skončil kariéru a behal iba exhibične. V oboch pozitívnych testoch išlo o nandrolon. Zrejme stojí za pozornosť, že vo všetkých troch prípadoch ide o atlétov s dlhoročnou činnosťou, všetko z bežeckej dráhy, a nedovolenú látku našli vždy pri objemovom tréningu. Otteyovú napokon národná asociácia nedávno z dopingového podozrenia očistila.
Podľa profesora Klausa Müllera, vedúdeho antidopingového laboratória v Kreische z inštitútu v Kreischi môže ľudský organizmus prirodzenou cestou vytvoriť najviac 0,6 nanogramov nandrolonu v milimetri moču, Baumanovo číslo sa blížilo k dvadsiatke, povolenou hranicou sú dva nanogramy. Pokusy profesora Wernera Frankeho z univerzity v Heidlbergu, na základe nových vedeckých poznatkov z Francúzska, ktoré by azda mohli spôsobiť zvýšenú hladinu nepovolenej látky vysokými tréningovými dávkami so zvláštnym stravovacím režimom, označil nový podpredseda antidopingovej komisie Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF), vrchný lekár federácie, Švéd Arne Ljungqvist za hlúposť a dodal, že "kontroly nevyšetrujú, či ide o vedomú alebo nevedomú aplikáciu". Klaus Müller povedal, že Frankeho metódy využívajúce dodávanie energie veľkým množstvom napríklad tyčiniek müsli alebo iontových nápojov ako možnej príčiny Baumannovho nálezu sotva obstoja. Nemecký atletický zväz mieni v najbližšom čase vypočuť najskôr Baumannovu manželku Isabellu, ktorá je aj Dieterovou trénerkou.