V procese s Mikulášom Černákom a spol. vypovedal včera v Banskej Bystrici ďalší zo svedkov Ivan H., a to v prípade vydierania podnikateľa Máriána K. Toho mali podľa prokurátorky obžalovaní M. Černák, Miloš K. a Ján K. donútiť k prevodu penziónu Majo v Bystrej na Andreja A., čím mu spôsobili škodu 2,2 milióna korún. Ivan H. je v súvislosti so spáchaním iných trestných činov vo väzbe už takmer dva roky. Je obvinený z neuhradenia colného dlhu 25 miliónov korún za 59 vagónov nafty a z vydierania práve Mariána K. Pozoruhodné je, že v týchto prípadoch Ivana H. podľa našich informácií zastupuje jeho švagor Daniel Maukš, ktorý je v prebiehajúcom procese zároveň advokátom M. Černáka. Na otázku SME, v akom rodinnom vzťahu je obhajca so svedkom, Maukš odmietol odpovedať.
PROTI DOKUMENTÁCII ZLOČINOV KOMUNIZMU
So zriadením úradu na dokumentáciu zločinov komunizmu súhlasí alebo skôr súhlasí 43,2 percenta voličov koalície aj opozície, nesúhlas vyjadrilo 49,4 percenta a 7,4 percenta sa nevie vyjadriť. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis uskutočneného 19. a 20. novembra na vzorke 500 respondentov. Na otázku, či občania súhlasia s návrhom SDĽ, podľa ktorého by mal vzniknúť aj úrad na dokumentáciu zločinov ľudáckeho režimu, pozitívne odpovedalo 28,1 percenta respondentov, nesúhlasne 51,4 percenta. Odpovedať nevedelo 20,5 percenta občanov.
REKTOR O FINANCIÁCH
Návrh rozpočtu pre vysoké školy na rok 2000 hodnotí rektor Ekonomickej univerzity (EU) v Bratislave J. Stern ako katastrofálny. Podľa jeho včerajšieho vyjadrenia vláda síce deklarovala ako jednu zo svojich priorít vzdelávanie, ale realita je úplne iná. Kým v tomto roku bolo vyčlenených pre vysoké školy 0,67 percenta hrubého domáceho produktu, pre budúci rok je to ešte menej a túto situáciu považuje Stern za veľmi smutnú. Rektor potvrdil, že EU sa nepripojila k štrajku, lebo tým by, najmä počas zápočtového obdobia, poškodila len študentov.
ČINNOSŤ SUDCOV ÚS SR
Najviac z celkového počtu nálezov, rozhodnutí vyslovujúcich, či došlo k porušeniu ústavy, urobil ako sudca spravodajca J. Drgonec - 34 rozhodnutí. Vyplýva to z hodnotiacej správy Ústavného súdu (ÚS) v súvislosti s ukončením prvého funkčného obdobia sudcov. Za ním s 22 nálezmi je J. Klučka, 18 nálezov pripravil R. Rapant a 11 J. Černák. Sudkyne A. Danielčáková a V. Mrázová ako spravodajkyne predložili po 8 nálezov, Ľ. Dobrík sedem (nastúpil 1. marca 1997). Š. Ogurčák a T. Šafárik pripravili po 5 nálezoch. Predseda ÚS M. Čič ako spravodajca nepôsobil. Najčastejšie ústavu ako spravodajca interpretoval Klučka, a to 4-krát, Drgonec 3-krát a sudcovia Dobrík, Mrázová a Šafárik pripravili po jednom výklade.
PROTIÚSTAVNÁ NOVELA
Návrh novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý vznikol po tom, ako Ústavný súd v máji rozhodol o nesúlade pôvodnej právnej normy s ústavou, je opäť protiústavný. Podľa zástupcov Grémia majiteľov lekární návrh, ktorý je už v parlamente, znova zakladá konflikt s ústavou, je kolízny vo vzťahu so zákonom a ničí sieť lekární. Za európsku raritu označili ustanovenie, podľa ktorého lekárne budú musieť zabezpečiť vlastnú výrobu niektorých liečiv. To je podľa nich rovnaký paradox, akoby sa od každého obvodného lekára žiadalo, aby súčasťou jeho ambulancie bola operačná sála. (SITA, TASR, wm)