h oblastiach. Podstatnú zásluhu na dôstojnom priebehu mal predsedajúci - sedemdesiatšesťročný (nar. 25. 11. 1921) Vladimír Černušák. Od roku 1981 člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý sa v posledných mesiacoch (po abdikácii z postu predsedu SOV 20. augusta) stiahol do ústrania, pôsobil sviežo, zopár ráz si zavtipkoval, sporné body riešil s nadhľadom a diplomaticky. Správal sa ako výborný futbalový rozhodca, ktorý zápas udrží v duchu fair play, ale na ihrisku ho aktéri nepociťujú. Prirodzene, nik nie je dokonalý. Pán profesor, inak V. Černušáka neosloví nikto, sa počas náročnej úlohy zmýlil dva razy: v jednom prípade bezvýznamne, druhý znamenal jediný zmätok v rokovaní. Na začiatku V. Černušák uviedol v rátaní 52 prítomných členov s jedným ospravedlnením a dvomi chýbajúcimi z neznámych príčin. SOV má 54 členov, absentovali olympionici Jozef Lohyňa a Jozef Pribilinec. Bezvýznamná maličkosť, účasť bola 95,3 percenta.
Zmätok nastal okolo otázky vyslovenia dôvery výkonného výboru SOV (VV SOV). Už pri schválení programu ju inicioval predseda Slovenskej olympijskej akadémie (SOA) Ján Grexa. Návrh neprešiel pomerom 20:21 a zdržaním sa ôsmich členov SOV. Išlo zrejme o dohodu, lebo všetci boli členmi výkonného výboru. Popoludní nastolil náš najväčší znalec myšlienok olympizmu a jeho histórie, ktorý paradoxne nebol ani na jedných hrách olympiády, návrh znovu. V. Černušák jediný raz stratil prehľad vo formulácii otázok (oba návrhy zneli rovnako - ste za, aby sa hlasovalo o dôvere). Čiže sa dva razy rozhodovalo o tom istom. Ani tentoraz Grexova požiadavka neprešla, hoci jednoduchou väčšinou vyhrala 23:21. Z ôsmich členov výkonného výboru už dvaja zdvihli mandát proti možnosti nechať si potvrdiť vlastnú dôveryhodnosť.
Vladimír Černušák, ktorého zvolili za čestného predsedu SOV, vo svojom vystúpení zdôraznil, že abdikoval výlučne z rodinných dôvodov a urobil dobre. Pripomenul však ochotu v každej otázke pomôcť vedeniu nášho olympizmu, lebo ostáva členom Medzinárodného olympijského hnutia (MOV) i SOV. Zmienil sa aj o incidente na pôde SOV. Presakovali mnohé názory, že práve osobnosť typu V. Černušáka mohla zabrániť, aby sa z "fackovačky" v priestoroch vrcholného orgánu nášho olympizmu stala aféra. "Mrzí ma prípad, ktorý sa udial na porade pani podpredsedníčky (M. Mračnová - pozn. red.) s pracovníčkami SOV (Mária Beníková a Katarína Feketeová - pozn. red.). Mal som dobrú vôľu problém pomáhať riešiť. Bohužiaľ, zainteresovaní preniesli kauzu na políciu. Za daných okolností nebolo možné incident riešiť, podľa nášho právneho poriadku, na pracovisku."
"Krčmový" konflikt priamo na pôde SOV, kde aspoň pekná pokrievka zakrývala kypiaci hrniec, iste otriasol mysľou človeka s vlohami mierotvorcu, incident určite ovplyvnil rozhodujúceho sa V. Černušáka predčasne zložiť predsednícke žezlo. Jeho nástupca František Chmelár pri jednom zo svojich viacerých rozhovorov úprimne neskrýval spokojnosť: "Vrcholom každého športového, ak chcete úradníka, je post najváženejší - predsedníctvo SOV." Dlhoročný funkcionár s bohatými skúsenosťami môže do jari 2001 (vtedy sa konajú ďalšie voľby) dosiahnuť vrchol na vrchole - urobiť poriadok vo vlastnej kuchyni, aby pod pokrievkou nič nevrelo.
PETER FUKATSCH