Podľa prieskumov verejnej mienky má v susednom Rakúsku už každý druhý občan plné zuby neúspešného zostavovania novej vlády. Keby robili podobný prieskum verejnej mienky na Slovensku, plné zuby nielen povolebnej, ale aj predvolebnej situácie v Rakúsku by mal zrejme každý Slovák.
Niekoľko týždňov trvá s rozličnou intenzitou posledná kampaň proti slovenskej atómovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach. Najprv to boli isté body pre rakúske politické strany zvádzajúce predvolebný boj o každý hlas. Nebezpečenstvo iba 100 kilometrov vzdialenej elektrárne osloví v bezjadrovom Rakúsku skutočne masy. Ani po voľbách sa situácia neupokojila, pretože, ako tvrdia naši politici, rakúski kolegovia si potrebujú vydobyť čo najlepšiu pozíciu na rozhovory o budúcej vláde. A nakoniec sa rozhodla vylepšiť si vlastné konto odchádzajúca ministerka Prammerová, aby ešte pred vymenovaním novej vlády zanechala dojem.
Spôsob, ako sa kampaň vedie, napovedá, že je nasmerovaná dovnútra krajiny. Neprebiehajú žiadne konštruktívne slovensko-rakúske rozhovory, nepočuť konkrétne sumy pomoci, ktoré môžu najlepšie dátum odstavenia dvoch reaktorov urýchliť. Nešetrí sa však tvrdými slovami, ako napríklad veto, či už na náš vstup do EÚ, alebo vo vylepšenej verzii pani Prammerovej na začatie vstupných rokovaní. A to všetko za asistencie niektorých rakúskych novín útočiacich na emócie svojich čitateľov. Skutočnosť, že kampaň zanecháva zbytočné stopy na slovensko-rakúskych vzťahoch, si uvedomila len rakúska veľvyslankyňa v Bratislave, keď nezvyčajne ostro skritizovala nedôslednú a nepochopenú rakúsku protiatómovú politiku.
Slovenská strana sa snaží konfrontácii vyhnúť. Niekedy až hysterické vyhlásenia ospravedlňuje komplikovanou vnútropolitickou situáciou v Rakúsku. Minister hospodárstva Harach podľa niektorých zdrojov dokonca poskytol ministerke Prammerovej galantnú pomoc, keď ich včerajšie stretnutie odvolal, oficiálne pre pracovnú zaneprázdnenosť a zdravotné problémy. Netreba však asi príliš vysvetľovať, že rokovanie o takých závažných veciach s odchádzajúcou ministerkou nesúri, zvlášť ak by malo byť iba pokračovaním tvrdých vyhlásení.
Rakúsko žije v politickom bezvládí, kde chýba pocit zodpovednosti. Podľa niektorých zdrojov neznamená najnovšia kampaň zásadnú zmenu v slovensko-rakúskych vzťahoch či Damoklov meč nad helsinským summitom. Aj tak jej však májú Slováci plné zuby. Vylepšovaním si vnútropolitického imidžu na úkor susedov bola totiž ešte donedávna povestná Mečiarova vláda. A kritizovali ju rakúski politici.
MIRIAM ZSILLEOVÁ