Po takmer jedenásť týždňov trvajúcich rokovaniach o revízii Veľkonočnej mierovej dohody vodca probritskej Ulsterskej unionistickej strany (UUP) David Trimble prisľúbil, že vytvorí vládu s republikánskou stranou Sinn Fein hneď, ako Írska republikánska armáda (IRA) vymenuje svojho zástupcu, ktorý bude spolupracovať s medzinárodnou komisiou na odzbrojenie. Práve v radoch UUP však silnejú hlasy proti navrhovanej dohode, a tak dnes Trimble stojí pred hrozbou rozštiepenia strany, hoci sa v nej usiloval udržať za každú cenu jednotu.
Ulsterskí unionisti vystupovali dlho jednotne, keď trvali na tom, že vytvoreniu vlády so zástupcami Sinn Fein musí predchádzať odovzdanie zbraní republikánskych teroristov. Svoju požiadavku odôvodňovali tvrdením, že nemôžu sedieť v jednej vláde s ľuďmi, ktorí majú súkromné vojsko. Situácia sa zmenila minulý týždeň, keď IRA poskytla unionistom stanovisko, v ktorom vyjadrila pripravenosť začať s odzbrojením. Medzitým Sinn Fein prvýkrát verejne vyhlásila, že odmieta násilie ako prostriedok na dosiahnutie politických cieľov. Trimble, ktorý donedávna odmietal v otázke odzbrojenia IRA akékoľvek kompromisy, preukázal politickú odvahu a iniciatívu republikánov nakoniec podporil.
Podľa mnohých unionistov je navrhovaná dohoda neprijateľná preto, že neobsahuje žiadne záruky zo strany IRA. Poukazujú pritom na fakt, že IRA vôbec nešpecifikovala, kedy začne s odzbrojením. Väčšina z nich preto považuje posledné stanoviská IRA a Sinn Fein len za taktický manéver, pomocou ktorého si chcú republikáni vynútiť ústupky. Početnú skupinu oponentov vedie podpredseda UUP John Taylor, ktorý už pohrozil, že v prípade schválenia dohody opustí stranu spolu s ďalšími predstaviteľmi jej vedenia.
Momentálne má Trimble v severoírskom parlamente z celkového počtu 27 členov za UUP podporu asi sedemnástich. Pri hlasovaní o návrhu IRA však nezískal väčšinu, čo vyvolalo veľké pochybnosti o jeho vplyve vo vlastnej strane. V prípade, že by Trimble nedokázal presvedčiť členov umierneného krídla v UUP, ktorí ho doteraz podporovali, ale kompromisnú dohodu spochybňujú, mohlo by to v budúcnosti ochromiť činnosť parlamentu.
Rozhodujúcou skúškou pre UUP bude však zasadnutie jej 860-členného výboru, ktorý by mal k dohode zaujať definitívne stanovisko. V tomto riadiacom orgáne ulsterských unionistov majú dôležité slovo dlhoroční členovia strany, ktorí sa netaja antipatiou voči republikánom. Mnohí z nich majú ešte v živej pamäti bombové útoky IRA, ktoré zdevastovali úradovne strany v Belfaste pred šiestimi rokmi. Trimble bude mať ťažkú úlohu, aby presvedčil členov výboru, že republikáni v záujme dohody urobili maximum. Ak by to však dokázal, hoci by to malo za následok aj odchod časti členskej základne UUP, išlo by o prvý veľký krok k naplneniu mierovej zmluvy. MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)